"Относно бюджета за здравеопазване за 2025 г. разходите са нагласени така, че приходите да ги последват. Макар бюджетът да е почти 10 млрд. лв. парите, както винаги, може да не стигнат", каза Аркади Шарков, макроикономист в сферата на икономиката и здравеопазването, в ефира на БНТ 1.
"Тази година имаме политики по отношение на скрининг и превенция. Бюджетът е добре съставен в частта профилактика. Последните 2 години бюджетът за доболничната помощ винаги се покачваше, но остана не е добре усвоен. Средствата в извънболничната помощ следва да бъдат по-добре и умно използвани", добави експертът.
Шарков заяви, че що се отнася до доплащанията на здравноосигурените лица, България много изостава на фона на Европа. "Имаме почти 10 млрд. на разположение, а изоставаме от европейските тенденции", каза той.
Шарков е категоричен, че тепърва предстои дебат за финансирането на лекарствените групи и не може да има преференциално разглеждане на дадени пациенти.
Бюджетът за здравеопазване е общо 9,5 млрд. лв. На въпроса какво може да очаква българското общество за тези пари Шарков отговори "Малко по-достъпно здравеопазване. Политиците спорят обаче за фъстъци, а не за ключовите елементи на здравното управление".
Предвидени са 2,3 млн. лв. за хоспитализации.
Националната здравноосигурителна каса планира до 5 млн. лв. за биомаркери през 2025 г. Предложено е средствата за биомаркерите да бъдат финансирани чрез перото, предназначено за медицински изделия.