Разговор за КМГ с д-р Христо Христов - един от най-известните български лекари в областта на ортопедията и травматологията, който споделя мнението си за необходимостта от засилване на сътрудничеството в областта на медицината между България и Китай, за обмена на лекари, а също дава и някои ценни идеи за организирането на различни съвместни инициативи между български и китайски колеги, съобщи Радио Китай. Разговорът е по повод юбилейната годишнина от дипломатическите отношения между двете страни и е свързан с постоянно нарастващия интерес на българската общественост към китайската медицина от една страна, а от друга – с нарастващата необходимост от повишаване на взаимодействието в областта на медицината между двете страни. Д-р Христо Христов е ортопед-травматолог с над 30-годишна практика като дълги години е работил в Националния републикански център за спешна медицина „Пирогов", а по-късно и като зав.отделение в други болници. В момента е лекар-консултант към различни лечебни заведения и има частна практика.
В. Д-р Христов, кажете моля мнението си за възможностите на китайската медицина и какво може тя да даде на българските лекари и на българските пациенти?
О. Китайските лекари, както и китайските представители на научните среди в областта на медицината са на едно от челните места в света. От друга страна, китайската медицина е една от най-бързо развиващите се и внедряващи най-нови технологии. Китайските медици използват все по- иновативни средства и методи за лечение, включително и изкуствен интелект в областта на медицината. А всички знаем, че използван правилно и точно, изкуственият интелект върши чудеса. Медицинската апаратура, която се произвежда в Китай също е на изключително високо равнище.
В. Какви са според Вас досегашните контакти в медицинския сектор между двете страни?
О. През последните години в България започнахме да внасяме медицинска апаратура от Китай, както и голяма част от консумативите, които използваме, например в областта на ортопедията и травматологията. Но това не е достатъчно, защото съществуват много неизползвани възможности. В тази връзка, смятам, че би било много полезно ако български лекари и инженерни специалисти имат възможност за обучение и обмяна на опит в Китай.
В. Вие споделихте, че имате конкретни идеи за по-полезно практическо сътрудничество между двете страни?
О. Моята идея е специализанти по медицина, от различни специалности, да получат възможност да специализират в Китай – в различни области и в различни болници. Те биха научили много от богатия опит на колегите си в Поднебесната империя, след което могат да принесат много от наученото и в България. Същото се отнася и за китайски лекари, които биха могли да дойдат в България, защото тук постоянно се забелязва нарастване интереса на българите към китайската медицина. Те биха могли също така да представят и различни продукти и средства, използвани в китайската традиционна медицина.
Като добър пример за начало на сътрудничеството мога да дам съвместния Център по китайска медицина в Панагюрище, който засега е единствен в България. Няколко български лекари бяха на обучение в Китай и това допринесе много за по-добрата реализация на замисъла за разкриването на този съвместен център.
От друга страна, България е страна, богата на лековити минерални извори, които могат да се използват за профилактика или лечение на различни ставни и дегенеративни заболявания, както и да помагат на пациенти, пострадали от травми и наранявания. В този смисъл, смятам, че можем заедно да работим за по-ефективното използване на тези изключителни природни дадености в различните части на България.
И още едно конкретно предложение: тъй като в моята специалност – ортопедията и травматологията, ние съвсем малко познаваме китайските продукти, които се използват като консумативи, предлагам да организираме в България - в столицата, или в някой от областните градове, тъй като имаме над 40 побратимени градове и области между двете страни, да организираме представяне на китайски продукти, използвани в областта на ортопедията и травматологията. Всички знаем, че в цял свят, постоянно расте броят на пострадали и жертви на различни инциденти, на пътно-транспортни произшествия и на други травматологични инциденти, като хиляди пациенти попадат в отделенията по травматология. Така както ние, българските лекари, които работим по тази специалност, така и обикновените хора, ще могат да се запознаят по-обстойно с най-съвременните и модерни средства и консумативи, метални конструкции, стави, които се използват в Китай в областта на травматологията, но също и с някои специфични техники и технологии, които са модерни и актуални в Китай.
В. Какво ще пожелаете по случай юбилейната 75-годишнина от установяване на българо-китайските дипломатически отношения?
О. Това са много години на добро сътрудничество, но не всичко е направено. Много бих искал да се увеличи обмена между български и китайски лекари и особено да се даде възможност на повече млади български лекари, които сега завършват медицина да специализират в Китай. Така те ще могат да се запознаят с най-новите методи и най-иновативните средства и техники, използвани в Китай, като след това могат да ги приложат след като се върнат в България и да разпространят успехите на Китай в тази област. Разбира се, пожеланията ми са за разширяване на сътрудничеството между България и Китай и в други области, тъй като ние можем много да научим от Китай!