- За два дни са издадени 26 хил. е-рецепти, изпълнени са 12 500, казват от БЛС
- Асоциация на аптеките: Медиците не са ориентирани кое лекарство да изписват
Пациенти обикалят по няколко пъти аптеки и личните си лекари за антибиотици и лекарства за диабет. Причината е въвеждането на електронните рецепти за предписване и отпускане на двата вида медикаменти от 16 октомври.
Предписването на антибиотиците и лекарствата за диабет само с електронна рецепта бе въведено, за да се реши проблемът с недостига им. Целта на здравното министерство бе да улесни пациентите, като купуват медикаменти, казвайки единствено своето ЕГН в аптеката, без да носят хартиени рецепти.
На втори план целта на промяната бе да се намали броят на самолекуващите
се с антибиотик българи и да се ограничи използването на дефицитните антидиабетни продукти, с които се отслабва и които не са изписани от лекар.
“В голяма част от случаите недостигът на тези лекарствени продукти се дължи на тяхното отпускане без рецепта, което създава предпоставки за неправилната им употреба”, гласяха мотивите на министерството.
Вместо да разрешат тези проблеми, електронните рецепти създадоха друг - скараха лекари и фармацевти.
Три дни след въвеждането на е-рецептите за антибиотици и лекарства за диабет двете съсловия влязоха в остър конфликт, а губещи се оказват пациентите. Те са връщани от фармацевтите, тъй като изписаният медикамент в е-рецептата липсва, а аптекарят няма право да изпише друг заместител, показва проверка на “24 часа”. Така, ако лекар предпише дадено лекарство, но то липсва в аптеката, фармацевтът не може да изпълни рецептата и връща пациента обратно при джипито.
“Връщането е, за да се сложи отметка, че лекарството може да бъде заменено
Само че законът е еднакъв за всички - той казва, че лекарите и фармацевтите не могат да връщат пациенти. Фармацевтите трябва да изпратят пациента до най-близката аптека, в която има предписания медикамент, или да го осигурят до 24 часа. Те не го правят”, коментира д-р Маджаров.
“Централата на Българския лекарски съюз е затрупана от сигнали на лекари и пациенти, че масово фармацевтите връщат пациенти и не изпълняват рецептите с обяснението, че медикаментът липсва. Което говори, че при хартиените рецепти масово са отпускали каквото те решат, а не каквото е предписано”, гласи позицията на лекарското съсловие.
Председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов я определи като “грозно изявление, неотговарящо на истината”.
“Проблеми с електронните рецепти има, най-вече технически. Досега са предписвани по търговско наименование, лекарят не се интересува дали е на един или друг притежател на разрешение за употреба”, разказа Костов пред “24 часа”.
Според него лекарите не са ориентирани кое лекарство да изписват, тъй като сега трябва да въведат конкретен продукт с конкретен номер. “В техните софтуери има само регистрираните лекарства, а не наличните в аптеките. Те изписват продукти, които никога не са били на пазара, предписват кодове, които не са съществували”, обясни Костов.
“До момента лекарствата са се отпускали по аптеките на практика безконтролно, но не сме имали такива сигнали от пациенти. Започнахме да изписваме лекарствата и антибиотиците по наличност - след запитване дали ги има”. Така пък обясни зам.-председателят на лекарския съюз д-р Николай Брънзалов по време на официалната церемония “Лекарите, на които вярваме”, организирана от “24 часа” във вторник.
По думите му за два дни са издадени около 26 хил. е-рецепти, но са отпуснати само 12 500.
“При 4000 рецепти лекарят е позволил генерично заместване
За другите не се знае какво е станало с тях”, каза той пред Нова тв.
За Костов обаче причината за останалите неизпълнени рецепти е, че пациентите вероятно ще отидат в аптеката след няколко дни или са се отказали да си купят лекарства, защото им се струва скъпо.
Според председателя на лекарския съюз д-р Иван Маджаров заради е-рецептите българските пациенти ще засилят туризма си за лекарства в чужбина.
“Няма да се връщаме назад. Електронизацията е нещо много добро, защото осветлява много тъмни полета, които досега с хартиените копия на рецептите не можеха да се видят”, заяви здравният министър проф. Христо Хинков.