Изкуственият интелект в момента изключително активно навлиза в здравеопазването - в посока анализ на данни, в посока обучението чрез машини, но и в създаването на нови лекарства, заяви ректорът на Медицинския университе по време на официалната церемония "Лекарите, на които вярваме"
Когато говорим за съвременните тенденции в медицината, трябва да имаме предвид, че става дума за няколко основни посоки, в които се развива съвременната медицина. Но те не са разделени, има мостове помежду им и трябва да си даваме сметка, че повечето от тях вървят едновременно в една посока. Да гарантираме по-добро здраве на хората в света и в България. Това каза ректорът на Медицинския университет акад. Лъчезар Трайков по време на официалната церемония "Лекарите, на които вярваме".
На първо място бих извел превантивната медицина. Превантивната медицина е нещо много важно. Когато говорим за здравеопазване, терминът не значи да тичаме след заболяването и да лекуваме или да се справяме с последствията. Правилният подход, който в повечето развити страни определя посоката на развитие, е да вървим в превантивна посока, обясни акад. Трайков.
Максимално рано да си дадем сметка за рисковите фактори при различните заболявания и да приемем правилните политики.
Когато говорим за съвременните тенденции, естествено и превантивна медицина не може да споменем персонализираната медицина - втора много важна посока. Персонализираната медицина се обляга на последните постижения на генетиката. Последните постижения на рисковите фактори - това, което знаем за тях и обединява всички усилия, за да може лечението да не е по алгоритми, по посоки, по пътеки, а да е максимално преведено на езика на индивидуалните особености на всеки човек - нещо много важно, което за голяма радост ще помогне и на термина превантивна медицина. Няма как тези две посоки да се развиват, без да споменем изкуствения интелект. Изкуственият интелект в момента изключително активно навлиза в здравеопазването - в посока анализ на данни, в посока обучението чрез машини, което помага не само в диагностичните процеси, но и в създаването на нови лекарства, което ще доведе до намаляване в клиничните проучвания на страничните ефекти или до по-бързото достигане на един медикамент до пазара, каза още ректорът на МУ.
Трябва да кажем, че освен всичко друго в тази връзка много разпространени в последно време са и т.нар. устройства за записване. Всеки от нас се е срещал с т.нар. гривни, които закачаме на ръката и които на първо време отчитаха пулс, кръвно налягане и евентуално температура и наситеност с кислород на кръвта. В момента има много по-задълбочени анализи, включително и върху ЕКГ и други параметри, които са много важни, за да може рано да си дадем сметка за отклоненията, да се намесим навреме и да приложим всичко, което знаем, за да адаптираме програмата към индивидуалния човек, от когото събираме данни.
Това, което казвам, не може да мине без темата за възрастните хора. Демографският показател в цяла Европа и при нас особено, не чука на вратата, той е при нас. Няма да използвам термина катастрофа, но сме изправени пред сериозен демографски проблем. В Европа и по света се наблюдава застаряване на нацията поради удължаване на средната продължителност на живот. Родените днес имат големият шанс да празнуват стотния си рожден ден - нещо, което е изключително добро и което е постижение на цялата медицина и за на всички тези посоки, за които говорим. Всички усилия в посока на възрастните хора предполага да ги започнем не когато тези хора са на възраст 70 или 80 години и когато рисковите фактори са свършили работа, а на 40 и 50 години, когато са в началото и когато има смисъл да се лекуват, обясни той.
Не мога да не спомена и всички устройства, свързани с т.нар. 3D печат. Мисля, че все още не говорим за 3D печат на органи, но това чука на вратата и това е нещо, което трябва да имаме предвид и което ще навлезе в медицината и върху което трябва да работим.
Нашият университет се дава сметка за всички тези процеси. Изключително съм щастлив, че сме част от семейството на т.нар. научноизследователски университети. Това ни дава възможност действително да развиваме наука в абсолютен унисон с европейските тенденции и мисля, че звеното, което се готвим да пуснем в действие - т.нар. център за трансфер на медицина е нещо много важно и ве отговор на всички изисквания и тенденции - да скъсим пътя между науката, която правим на европейско и световно ниво, и приложението в практиката и връзката с бизнеса.