Нови задължения за пациентите – да спазват предписанията на лекаря и да не уронват честта му
Гражданите, оказали добросъвестно първа помощ, без да имат медицинско образование, няма да бъдат наказвани. Това предвижда законопроект за допълнение в Закона за здравето, внесен от депутатите от управляващата коалиция - проф. Костадин Ангелов, д-р Александър Симидчиев, доц. Васил Пандов и депутата от ДПС Джевдет Чакъров.
В момента текст от Законът за здравето гласи, че който оказва медицинска помощ или извършва здравна дейност, без да има необходимата професионална квалификация по медицинска професия, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с глоба от 5000 до 10 000 лв. Текстът основно засяга хората, които не са медици, но предлагат лечебни услуги, като знахари, баячи и др. С предложението депутатите искат да не се глобяват хората, които добронамерено оказват първа помощ. Според текстовете в проекта първа помощ може да се оказва от всеки и във всяка ситуация.
Законопроектът има за цел и да се ограмоти населението как да оказва първа помощ чрез кампании. “Медицинските специалисти са заинтересовани от това първа помощ да бъде осъществявана от немедицински специалисти при условията на съответно обучение и без страх от потенциални наказания за това”, пише в законопроекта.
Депутати са внесли още 4 проекта, с които се правят промени в Закона за здравето. В текст, предложен от депутатите от “Продължаваме промяната” - “Демократична България”, се предвижда пациентът да е длъжен да предостави точна и вярна информация за състоянието си, когато отиде на преглед, както и да спазва предписанията на лекаря. Според проекта пациентът не трябва да уронва честта на медицинските специалисти, както и да не ги заплашва и да не оказва насилие върху тях.