Боята за коса съдържа над 5000 вида химикали, които са много силни, а някои от тях може и да са вредни за здравето. Преди повече от 50 години учени установяват, че 89% от боите за коса съдържат потенциално канцерогенни химикали. След тези открития производителите започват да ги заменят, а опасните са забранени за употреба в Европейския съюз.
Съвременно проучване на изследователи от Университета в Лунд, Швеция, обаче установява, че фризьорите все още може да бъдат изложени на канцерогени.
Според Националния институт по ракови заболявания в САЩ перманентните бои за коса, познати още като окислителни, са най-опасни за фризьорите. При тези продукти се използва водороден пероксид, който води до химическа реакция между ароматните амини и цветните съединения на боята. В резултат се образуват пигментни молекули.
Смята се, че много от ароматните амини, познати като толуидини, са подозирани като причинители на рак на пикочния мехур, неходжкинов лимфом, левкемия и рак на гърдата.
Според британския в. “Гардиън” изследвания показвали, че уж безобидни дейности като миене на коса, подстригване и пръскане със спрей причиняват дерматит по ръцете и пръстите на фризьорите и рани по кожата. Оказва се, че
70% имат кожни проблеми
Британско изследване установи, че остарялата боя за коса става канцерогенна, тъй като някои съставки в нея се разграждат.
Вдишването на спрей за коса и на други химикали за изработване на прическата пък може да причини астма. Проучване във Франция показа, че 20% от фризьорите са астматици, докато средно за страната страдащите от това заболяване са 1%. А рязането с ножица по цял ден уврежда сухожилията и води до тендовагенит на китката и палеца.
Сред фризьорите има и оплаквания от болки в гърба и артрит заради 8-часовата работа на крак.
Заради амоняка и другите вещества в боите винаги работя с ръкавици, разказа пред “24 часа” Поли Стоянова, която има салон за красота в столицата. Не е фенка обаче на маските, които намразила покрай пандемията.
Ако СЗО наистина обяви професията за рискова, то Стоянова ще почне да носи и маска. Това ще наложи и промени в графика ѝ. Няма да вземам поредни часове за боя, обяснява тя. И посочва, че и в момента работи с бои, които са с ниско съдържание на амоняк. Гледа да не надвишава 2% и предпочита тези, които са с минимално количество вредни вещества. Това оскъпява процедурите, но и клиентките са по-доволни, защото знаят, че залагаме на качеството и ценим здравето им, казва Поли.
Ева Василева, която също има салон в София, разказва, че много нейни колеги развиват алергии заради силните миризми на козметичните продукти.
“Всеки сам решава как да работи, Аз съм избрала качеството и по-високата цена, защото така предпазвам здравето си”, посочва Ева и добавя, че се
чувства в безопасност на работното си място,
тъй като сама избира продуктите си. Тя се предпазва от боите за коса с ръкавици, но също като Поли не носи маска.
Обяснява, че никой не идва да ги убеждава, че козметиката му е безопасна за здравето или да презентира състава на това, което продава. Всеки фризьор трябвало сам да се интересува кое е качествено и кое не, а също и доколко е безопасно. Дава пример с блондора, който се използва за изсветляване на косата. Цените му варират от 40 до 140 лв. - въпрос на личен избор кой ще предпочете професионалистът. Но единият би изгорил косата на клиента, другият е по-щадящ - и за третиране, и за работа.
Ева обобщава, че в XXI век боите са много подобрени спрямо тези от миналото, и не вярва рисковете за здравето все още да са толкова високи.