Тя се лекува успешно, но цял живот, казва кардиологът
Тилно главоболие и постоянно високо кръвно налягане е най-честото оплакване на хора, които обаче дълги години не знаят, че са хипертоници, защото болестта протича безсимптомно.
Това твърди пловдивският кардиолог проф. Федя Николов. По думите му пациентите търсят помощ, когато са настъпили тeжки усложнения - инсулт, инфаркт и сърдечна недостатъчност.
На 17 май отбелязваме Световния ден за борба с хипертонията, а тази година за първи път се организират три дати за масово измерване на кръвното в Пловдив – на 14 и 28 май на Гребната база и на 17 май на площада пред общината от 10 часа.
Екип кардиолози ще преглежда гражданите, казва проф. Николов, който е шеф на клиниката по кардиология в една от университетските болници в Пловдив.
"Когато артериалното налягане е над 140 на 90, измерено в базисни условия и в поне три прегледа по различно време говорим за хипертония", посочва ученият. Той допълва, че все повече млади хора са засегнати от болестта. Причини за това са увеличеният стрес и други заболявания като наднормено тегло, диабет, пушене, алкохол, употреба на стимулиращи субстанции.
"Хипертонията се лекува успешно, но това продължава цял живот. Лекарствата трябва да се да се приемат ежедневно, и при нормално артериално налягане", казва проф. Николов. За предпочитане според него е немедикаментозното лечение. "Ако пациент свали теглото си с около 10 кг, може да понижи с 5 мм налягането на кръвното", посочва той. И препоръчва ежедневна физическа активност - поне 30 минути тичате или друг спорт.