Най-черната серия е 6 провала в квалификации, сега стигнахме до 4, след като и мечтата да сме в еврогрупата на смъртта догодина умря
Националният отбор на България е аут от европейското. Сякаш нямаме новина, макар да имаше голяма надежда заради шанса за класиране през само два мача, при това у дома, и то срещу съперници извън графата “невъзможни”.
Новина може и да няма, но е налице тенденция, която е, меко казано, притеснителна. по-скоро - отчайваща. В последните 17 официални мача на националите в рамките на 2 години имаме само една победа. Срещу 6 равенства и цели 10 загуби.
А още по-притеснително е, че България подгони и най-черните си серии в исторически план. Що се отнася до класиранията ни на европейско първенство, откакто действа системата с квалификационни групи, черната серия е 6 поредни пропуснати финала. Сега въпреки разширяването на броя на финалистите се приближаваме до антирекорда. България вече я няма на 4 поредни еврофинала.
Европейските първенства се провеждат от 1960 г. на всеки 4 години.
Първите два турнира се играят по системата на отстраняване в преки двубои при разменено гостуване. България стига до 1/8-финали. В следващите три турнира участниците са разделени по жребий в 8 квалификационни групи и играят “всеки срещу всеки”. Победителите образуват четвъртфинални двойки, които излъчват 4 страни за финален турнир за разпределение на медалите. През 1968 г. България стига до 1/4-финал.
И след това започва черната серия.
6 поредни пропуснати цикъла от по 4 години без класиране на еврофинали - 1972-а (2-и в квалификационната група), 1976-а (3-и в групата), 1980-а (4-и в групата), 1984-а (3-и в групата), 1988-а (2-и в групата и 1992-а (4-и в групата).
При четирите турнира до 1992 г. класирането отново става с предварителни групи, но във финалния кръг участват 8 отбора. Ние не успяваме да излезем от квалификациите.
С класирането на европейското първенство в Англия през 1996 г. България слага край на серията 6 пропуснати еврофинала. Тогава “лъвовете” стигат до финалите като втори в квалификационната група, само на 3 т. зад Германия, като до последно имаше шанс да бъдат и преди Бундестима.
От 1996 до 2012 г. финалистите вече са 16.
Страната ни пропуска Евро 2000 (4-о място в квалификационната група).
За да дойде 2004 г., когато България се класира на европейското в Португалия, след като печели първото място в групата с Хърватия, Белгия, Естония и Андора.
Болезнено е пропускането на Евро 2008. Със 7 победи, 4 равенства и едва 1 загуба “лъвовете” остават на точка зад Холандия и на 4 зад победителя Румъния, като фатални се оказват две равенства с Албания. Дори 25 точки не стигат на “лъвовете” за едно от двете места, пращащи на финалите.
През 2012 г. България завършва на 5-ото последно място в квалификационна група с Англия, Черна гора, Швейцария и Уелс.
За Евро 2016 отпадаме след 4-о място в група с Италия, Хърватия, Норвегия, Азербайджан и Малта.
За Евро 2020, преместено за 2021 г. заради коронавируса, България остана 4-а от 5 тима в квалификациите след само 1 победа, 3 хикса и 4 загуби в групата с Англия, Чехия, Косово и Черна гора.
След това “лъвовете” пропуснаха и отличния “втори тото шанс” от плейофите заради сравнително доброто представяне в дебютното издание на Лигата на нациите.
България се сбогува с бляна за класиране на европейско първенство след 1:3 от Унгария в София.
Мечтата, че “лъвовете” може да стигнат до групата на смъртта на еврофиналите с участието на Германия, Франция и Португалия, бе убита от маджарите, които ще продължат с тяхната мисия да играят със суперсилите, при това с мачове в Будапеща.
България играеше добре и създаваше положения, но и пусна леки голове, а унгарците вкарваха сякаш от нищото, за да спечелят битката пред едва няколко хиляди зрители в дъжда над Националния стадион “Васил Левски”.
И сега родните национали ще гледат по телевизията как унгарците приемат Исландия (победила 2:1 Румъния) във финалния плейоф.
Унгария излезе напред след корнер и гол с гърди на Вили Орбан в 16-ата мин. Отлични спасявания на унгарския страж задържаха преднината на гостите, а вместо закономерно да се стигне до равенство веднага след старта на втората част Калмар вкара за 0:2.
За да бъде каръкът на българите пълен, след отсъдена от съдията Шимон Марчиняк дузпа, докато Тодор Неделев се готвеше да изпълни от бялата точка, системата ВАР показа, че нарушението е на границата на наказателното поле, и 11-метровият наказателен удар бе отменен. А след шута на Краев от прекия свободен удар топката прелетя над гредата.
При 0:2 Десподов бе побутнат след нахлуване в наказателното поле, но и съдията, и ВАР бяха категорични - дузпа няма.
В 75-ата мин Николич вкара третия гол за гостите. В 89-ата мин Георги Йомов отбеляза почетно за България - 1:3. Но както се изписваше на таблото на стадиона след разглеждането на спорни положения с ВАР: “Проверката приключи”.