Различен прочит на прокламираните рекордни бюджети за българския спорт направи министърът на младежта и спорта в служебното правителство Весела Лечева. Съпоставен с общата стойност на стоките и услугите, произведени в България за година, бюджетът на ведомството е не просто нищожен, но по този показател сме и на дъното в своеобразната класация сред страните-членки на Европейския съюз.
“В последните дни се появи информация, че бюджетът на министерството е рекорден. Аз само ще кажа, че относим към брутния вътрешен продукт, той е около 0,08-0,09%. По този показател сме на последно място от страните в Европейския съюз. На предпоследно място е Румъния, където бюджетът за спорт е 0,2% от брутния вътрешен продукт”, заяви Весела Лечева.
Проста сметка на база на последните официални данни - при брутен вътрешен продукт от 132,7 милиарда лева и бюджет на спортното министерство от 123 милиона лева, показва, че актуалният процент е малко над 0,09%.
“Сами виждате, че спортът в България е системно недофинансиран. Тук вече изниква въпросът за състоянието на Българския спортен тотализатор, който е основен финансов ресурс”, продължи Весела Лечева след въпрос за състоянието на основните търговски дружества към ведомството и конкретно за държавното предприятие “Български спортен тотализатор”.
“Последните промени, които се направиха в Закона за хазарта и за начина, по който да работи държавното предприятие, предполагат увеличаване на средствата за българския спорт. Затова и хората, които са назначени да управляват тази изключително важна структура, трябва да са с професионални умения и компетентности. Изискала съм цялата информация за начина, по който се управлява дружеството през последните няколко години. Важни са решенията, които са вземани не само по отношение на приходите, но и целесъобразността на разходите и тяхната ефективност”, заяви Лечева.
Сходен анализ ще бъде направен и за Национална спортна база (НСБ), управляваща основните спортни обекти у нас.
“НСБ има сериозни проблеми по отношение на функционирането, свързани с безпрепятствен процес – тренировъчен и състезателен. Много са важни компетенциите на хората, които извършват тази административна дейност”, добави Лечева. И акцентира, че от дружествата, стопанисващи най-важните спортни обекти, “се желае много повече”.
Лечева обяви, че няма осигурени 50 млн. лв. за спортния комплекс “Червено знаме” в София, обявени от предшественика ѝ Радостин Василев, че ще бъдат инвестирани за пълната реконструкция. Продължавало обследване, но трябвало да се прецени и дали при реконструкция върху сегашните основи може да се изгради комплекс, отговарящ на всички съвременни изисквания. “Няма да взема сама решението за съдбата на комплекса, а след консултации с широк кръг специалисти”, каза спортната министърка.
За стадион “Българска армия” Лечева заяви, че ще продължи поетата линия, но с приоритет да се запази държавният интерес.
Министърът се изказа много критично за изграждането на зали, в които се наливат огромни средства, без да се отчете ефективност и възможност за бъдеща експлоатация и поддръжка. Конкретен повод бяха отпуснатите нови 15 млн. от предишното правителство за залата в Бургас.
“За “Арена Бургас” се постъпи непрофесионално - едно огромно съоръжение, което все още не е готово, а струва 65 милиона. Има доста нередности и порочни практики”, каза Весела Лечева.
След проверките обеща публичен отчет за “разходването на средства, дейностите на министерството в последните години и състоянието на базите”.