
Пачовете, предназначени за тази зона, могат да се използват навсякъде. Дори през обедната почивка в офиса
Грижата за кожата на лицето е важна част от всекидневието. Често обаче пренебрегваме устните и несъзнателно пропускаме да ги подхраним. А това е ключово за младостта им. С годините количеството колаген, еластин и хиалуронова киселина в тях намалява, а това води до видимо свиване. Затова козметичната индустрия налага все по-голям акцент върху тази зона. През последните години особено внимание привлякоха маските за устни. Създадени да хидратират и подмладяват, те не само набират популярност, но се утвърждават като задължителна част от рутината на много жени.
Маските и пачовете за устни са все по-търсени заради лесната употреба и ефекта на бързо възстановяване от вредните ефекти на околната среда, като студ, слънце и замърсявания. Благодарение на това те не само че се превръщат в основен елемент от козметичните процедури в салоните за красота, но и в домашната грижа. Съставът обикновено е комбинация от подхранващи и възстановяващи компоненти. Сред тях е хиалуроновата киселина, която е известна със своите хидратиращи свойства. Тя привлича и задържа влагата, а това прави устните по-меки и пухкави.
Медът е друг популярен продукт
благодарение на своите антисептични и овлажняващи свойства. Той омекотява и подхранва, като предпазва от изсушаване и напукване.
Маската за устни не е съвременно откритие. Още в Античността жените използвали различни природни способи, за да поддържат тази част от лицето здрава и красива. В Древен Египет например прибягвали до смес от пчелен восък, растителни масла и екстракти от билки. Нанасяло се е и маслиново масло, а за подчертаване на цвета се използвали натурални пигменти от растения. Древногръцката и римската култура също се отличавали със силен интерес към тази част от лицето. Дамите прилагали мед и зехтин за омекотяване. За тях, както и за египтяните, добрата грижа за устните била не само признак на здраве, но и символ на статус и естетически усет.
През Средновековието пък, когато всекидневните разкрасителни ритуали били поизоставени поради религиозни ограничения, използването на козметика за устни се редуцирало значително. Въпреки това дамите все още разчитали на домашни рецепти с натурални съставки за поддържане на мекотата. Смеси, включващи етерични масла, били предпочитано средство за третиране.
С времето и развитието на козметичната индустрия започва създаване на разнообразие от готови продукти за грижа. В началото на 20-и век червилото става популярен продукт, но едва през последното десетилетие маските за устни започват да добиват по-широка популярност.
Маслата като кокосово, шеа, какаово и зехтин днес най-често се срещат в състава им. Известни са със своите дълбоко регенериращи свойства. Те създават защитен слой върху кожата, който предотвратява загубата на естествена еластичност и помага за задържане на влагата. Витамините Е и C също са често използвани съставки благодарение на своите антиоксидантни свойства. Те поддържат еластичността и защитават от преждевременно стареене.
Глицеринът е още един елемент. Той
привлича влагата от въздуха и я задържа в кожата,
което я прави по-мека и гладка. Някои маски съдържат и пептиди, които стимулират производството на колаген и подобряват здравето на устните, правейки ги по-гладки и млади. За да се добави приятен аромат и усещане при нанасяне, се използват етерични масла, като мента или лавандула, които също притежават антисептични и успокояващи свойства. Тези съставки в различни комбинации правят маските за устни изключително ефективни.
Много популярен е и скрабът, който ексфолира и изглажда, като премахва мъртвите клетки и води до мекота. Полезен е за хора, които страдат от сухота и напукване в тази зона. Стимулира кръвообращението и подобрява абсорбирането на хидратиращи продукти като балсами и маски. Ето защо е хубаво да се използва непосредствено преди тях.
Тайната на скраба за устни е в малките абразивни частици, обикновено направени от захарни кристали, смлени семена, кафе или други натурални ексфолиращи съставки. Освен това, много от видовете са обогатени с подхранващи съставки като мед, кокосово масло, карите, и витамин Е.
Домашни рецепти
Има множество начини за приготвяне на маски за устни у дома. Една от най-лесните включва мед и кокосово масло. За да се приготви, трябва да смесите една супена лъжица мед с половин чаена лъжичка кокосово масло и да нанесете за 15-20 минути. Това е чудесен начин да възстановите сухите и напукани устни. Друг популярен вариант е комбинация от авокадо и зехтин. Намачква се половин авокадо и се смесва с една чаена лъжичка зехтин. Получената смес се оставя да престои върху устните за 15-20 минути.
Съвременните маски не служат само за терапия, но и за придаване на допълнителна свежест и пухкавост. Налични са в различни форми, като гел и крем, а дори и във вид на пачове, които лесно могат да се носят и използват навсякъде. Дори по време на обедната почивка в офиса. Възможността за избор, който отговаря на конкретните нужди – било то хидратация, възстановяване или увеличаване на обема, ги прави изключително търсени.