Поля и Валери Гочеви и трите им деца наградени от вицепрезидента Илияна Йотова като най-активните читатели на Столичната библиотека
Четящото семейство създава едно друго пространство - на споделянето, нещо, което на всички нас като човеци ни липсва напоследък. Пред нас стоят четящи хора, които са възпитали своите деца в значението на това да знаеш какво представлява книгата, да отидеш в библиотеката да я вземеш.
С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова отличи най-четящото семейство в София за 2024 година - Поля и Валери Гочеви и трите им деца Петър, Росица и Васил. Това се случи по-рано тази седмица по време на 10-ото юбилейно издание на годишните награди на Столичната библиотека.
“Това е нашият оазис” - така Поля Гочева описва филиала “Студентски” към библиотеката, на който семейството са редовни читатели още от създаването му. “С децата почти всяка седмица участваме в инициативи, които организира ръководството на библиотеката”, добавя тя. С времето двете помещения във филиала прерастват в четири, а от пролетта ще има и лятна читалня. “Това е място, където намираме приятели, време за хубава книга и за различни възможности децата да представят себе си.”
Поля и Валери Гочеви работят във Висшето училище по телекомуникации и пощи. Валери е доцент и преподава по инженерна математика, висша математика и програмиране. Поля пък е ръководител на Центъра за научноизследователска дейност в университета. Част от работата ѝ е да обобщава публикационната дейност на академичния състав и да издава научни сборници. В същото време тя работи по 4 часа и в билиотеката. “Ако някоя книга я няма в библиотеката на вуза, понякога пращаме нашите студенти да я потърсят в Столичната библиотека”, казва Поля.
Четенето присъства в живота на децатата им още откакто са в корема на майка си. “При нас традицията беше такава
- докато бях бременна, на децата им се четеше и пееше”,
обяснява майката. Все още продължават тази традиция - вечер за заспиване тя чете на най-малкия си син Васко. По думите ѝ няма нищо лошо в това да се чете на децата, дори и на по-голяма възраст.
Най-голямото им дете - 21-годишният Петър, е студент във втори курс във Висшето училище по телекомуникации и пощи. Той вече чете сериозна литература - Кафка, Достоевски.
Дъщеря им Росица, която е почти на 18 г., е в 12-клас. Въпреки че е бивша възпитаничка на Националното музикално училище “Любомир Пипков” с класическа китара, не иска да се занимава професионално с музика, а само като хоби. Момичето свири на електрическа китара и пиано и предимно обича да чете по-забавна литература, както и криминалета.
Затова пък 11-годишният им син Васил чете всичко, а по-трудните оставя, когато са заедно с майка си преди заспиване. Иначе книгите за неговата възраст ги “изяжда за нула време” сам.
Преди година малкият Васко казал на майка си, че иска да стане писател. Разпитвал я какво му е нужно на човек, за да стане автор, как се издава книга и т.н. Дори си водел дневник.
От цялото семейство Поля и Васко най-много четат. Винаги, когато им предстои няколкочасово пътуване, вземат по някоя книга. А на 24 май им е традиция да се връщат с минимум една торба книги от книжарницата.
Майката признава, че родителите ѝ не са я карали да чете като дете. “От малка много харесвам да чета и нямах търпение да дойде лятната ваканция, да си отида на село при баба и дядо и да се напълня с книги. В селото също имаше библиотека и аз бях читател там”, спомня си тя.
Като дете Поля много обичала да чете приключенски романи и често се връща към това време със сина си Васил. Дори сега са на втората част на “Винету”.
Впрочем един от подаръците, които семейството получава от Столичната библиотека, е книга на Дейвид Уолямс, която малкият Васко преполовил още същия ден. Той се научава да чете в 1-и клас, тъй като математиката се оказала на по-преден план. Още преди да тръгне на училище, смятал до 20. За разлика от него батко му Петър се научил да чете още на 5 години.
И на трите си деца, след като се раждат, Поля им купува книги с твърди корици и не им позволява да драскат по тях с думите: “книжката я боли, страда, ако я късаме и мачкаме”. Така малчуганите по естествен начин изграждат уважение към книгите. “За мен книгата е с корица, страници, да може да се сложи в чантата, да се помирише”, категорична е Поля.
Освен че са много четящо семейство, те са
ценители и на класическата музика
Тя присъства във всекидневието им покрай дъщерята, особено докато била в музикалното училище. А когато се родил Васко, сестра му засвирила на китарата и той съвсем безпроблемно заспал.
Поля обаче е тази, която е възпитала у децата си любовта към класическата музика. От малка любимото ѝ произведение е “Лебедово езеро” на Чайковски, който е любим композитор и на Васко заедно с Вивалди и Моцарт. Впрочем Васко много се развълнувал, когато чел за живота на Моцарт, дори плакал, след като разбрал, че композиторът е погребан незнайно къде, опят от няколко деца и забравен.
Книгите са най-добрият приятел на 9-годишната Ида
Най-после след, да го наречем, мъжкото царство дойде едно момиче да спечели наградата. Радвам се, защото в днешните дигитални времена все още има деца, които посягат към книгата. Според мен книгата е най-добрият приятел на човека, а библиотеката може отвън да е боядисана в сиво, но за мен тя прелива от цветове и е много хубава.
С тези думи 10-годишният Виктор Попов, най-четящото дете в София за 2023-а, връчи наградата на Ида Кацаркова. Момичето също е сред най-активните читатели за 2024 г. “Специално благодаря на детския отдел на Столичната библиотека за хубавото време, което прекарвам там, и за всичките книги, които ми препоръчва”, каза 9-годишната Ида на церемонията. Освен че обича да чете, много ѝ харесва да прави оригами и да е сред природата.
Сред останалите наградени бяха студентите Стелиян Тодоров и Димана Вълова, както и Исса Стефанова, ученичка в 12-и клас. Малкият Виктор Попов отправи и послание към връстниците си с думите: “Знам, че електронните игри са много изкушаващи, самият аз много обичам да ги играя, но все пак нека книгите си останат нашият най-добър приятел”.