- Академията за мода раздаде за 30-и път наградите "Златна игла"
- Дизайнер на годината стана Стоян Радичев
- Даниеле Ломбардо получи приза за най-добър чуждестранен дизайнер
Академията за мода с председател проф. Любомир Стойков връчи най-авторитетните награди за мода – „Златна игла". Стоян Радичев стана „Дизайнер на годината".
Тази година се отбелязват 30 години от основаването на Академията за мода и учредяването на "Златна игла".
Призът „Моден бранд на годината" отиде при Paloma Fashion с дизайнер Поля Кинова. Статуетката за „Уникална мода" получи Светослав Колчагов – дизайнер на KolchagovBarba, а Ивет Апостолова стана „Най-добър млад дизайнер" за 2024 година. Тази година има и три нови категории – „Перманентен грим", в която Габриела Карчина бе отличена със „Златна игла 2024", „Прет-а-порте", в която спечели Албена Иванова-Деянова – дизайнер на Benmodel, и „Чуждестранен дизайнер на годината", в която с приза бе удостоен Даниеле Ломбардо – главен дизайнер на Just Cavalli.
„За мен е голяма чест да получа най-важната модна награда на България - Златна игла 2024 като „Най-добър чуждестранен дизайнер". Оценявам го, защото това съвпада с 30-годишнината на Академията за мода и Златната игла, и съм още по-щастлив, защото признанието идва от най-добрите български модни журналисти. Благодаря ви, че оценихте есенцията на моя почерк. Винаги съм вярвал, че е важно да бъдеш оригинален, уникален, различен, но най-важното е да останеш верен на себе си, защото това е истинската уникалност!", каза Даниеле Ломбардо във видеообръщение.
„Академията за мода беше създадена от мен и г-жа Донка Ганева в петата година от прехода към демокрация у нас, когато вече се беше оформила журналистическа гилдия с отношение към модата и модния дизайн. Част от колегите до този момент се бяха занимавали с арт журналистика и не им беше трудно да разширят професионалния си окуляр и към случващото се в полето на дизайна и лайфстайла. От самото начало до ден днешен Академията за мода е журналистическо общество, включващо най-добрите и най-активните модни журналисти и критици у нас." с тези думи проф. Стойков откри церемонията.
"Наградата „Златна игла" бе учредена, за да открои и стимулира най-успелите, най-талантливите и най-перспективните творци в изкуството мода и като цяло в лайфстайл индустрията. Когато замислях концепцията за тази награда имах предвид опита на френските журналисти, които по това време връчваха приза „Златен напръстник". За да получи Златна игла един дизайнер, модна къща, фотограф, гримьор или бижутер трябваше да отговаря поне на три критерия – първо да бъде много талантлив и оригинален, второ – да бъде еталон за професионализъм и пример за останалите, трето – да е публично познат. Като представители на медиите, ние държахме и продължаваме да държим номинираните модни творци да уважават обществото и да представят публично своите произведения, за да получат и адекватната оценка", каза още той.
Наградените дизайнери получиха статуетката „Златна игла", изработена от бижутеря Анжело Красини, а председателят на Академията за мода удостои със сертификат всички победители в Годишните награди на Академията за мода.