- Събитията, свързани с тазгодишното издание на Дните ще допринесат за задълбочаване на отношенията между България и Япония, убеден е японският посланик в България Н. Пр. Хироши Нарахира
- За мен е истинско удоволствие, че откриването на Дните на японската култура се случва точно в нашето училище, защото ще имаме възможност да се докоснем до Страната на изгряващото слънце, каза Цветанка Костадинова, директор на столичното 105-о училище „Атанас Далчев“, където се проведе кулинарната демонстрация
С кулинарна демонстрация как се приготвя т.нар. обенто (типична за Япония ученическа кутия с обяд) започна 34-ото издание на Дните на японската култура в България. Откри ги японският посланик Н. Пр. Хироши Нарахира в столичното 105-о училище „Атанас Далчев“.
Двама шефове - Петър Михалчев, който е посланик на добра воля на японската кухня, и Нозоми Фурутани - официален готвач на резиденцията на японския посланик в София, показаха на деца и родители как се приготвя една примерна кутия за обяд – обенто. Тя включва традиционните за Япония компоненти – варен ориз, пържено пиле – карааге, тамагояки – японски омлет, и супа мисо.
С "добър ден" на български събитието откри японският посланик в България. Н. Пр. Хироши Нарахира разказа, че обентото е важна част от културата на Япония. „Родителите го приготвят за децата си, като има различни видове. То е вид начин на комуникация между семейството“, обясни дипломатът.
"Искрено се надявам, че това не само ще доведе до разбиране на японската кулинарна традиция, но и на самата култура. Събитията, свързани с Дните на японската култура, ще допринесат за задълбочаване на отношенията между България и Япония“, добави още Н. Пр. Нарахира.
Обядът в кутия е изключително популярна в Япония култура, като на всяка по-голяма гара има магазин, където го продават. Той включва разнообразни продукти, които не само са вкусни, но и здравословни. Почти всички ученици от прогимназиален и гимназиален клас в Япония си носят в училище за обяд обенто, като често има и скрита надпревара коя кутия е по-красиво аранжирана.
Шеф Нозоми Фурутани обясни как се прави хрупкавото пиле карааге: „Приготвя се в две стъпки – първо, се пържи веднъж, а след това в дълбок тиган с мазнина се завършва приготовлението на месото“, каза той. А неговите любими български ястия били баница и таратор.
Шеф Михалчев добави, че пилето карааге се прави с паста от нишесте, жълтъци, соев сос, саке, джинджифил, чесън, къри, сол и бял или черен пипер.
За направата на японския омлет тамагояки пък са нужни седем пресни яйца, 50 мл консоме, 30 мл саке, няколко капки соев сос.
Накрая децата получиха своите кутии обенто, а на въпросите на японския посланик отговаряха, че месото им допада най-много.
„Японската кухня, култура и гостоприемство са изключително интересни. В Япония приготвянето на храна не е просто готвене, това е изкуство, култура и съревнование“, каза д-р Делян Георгиев, кмет на район „Изгрев“, на чиято територия започнаха Дните на японската култура.
А Цветанка Костадинова, директор на 105-о училище „Атанас Далчев“, където се проведе кулинарната демонстрация, добави, че са много общите неща, които свързват Япония и България – 4-те сезона, плодородните земи и хубавата природа, богатата история и вкусната храна. "За мен е истинско удоволствие, че откриването на Дните на японската култура се случва точно в нашето училище, защото ще имаме възможност да се докоснем до Страната на изгряващото слънце", каза още тя.
Дните на японската култура в България включват поредица от културни събития, които всяка есен представят традиционна и съвременна Япония в София и различни градове в страната. Стартира по инициатива на посолството на Япония в България през 1990 г. Тази годината в програмата са включени 19 събития, които ще се проведат в различни градове.