Броени дни преди началото на фестивала „48 часа Варуша юг“ вече е ясна и пълната програма на събитието.
53 събития, разположени на 22 локации, сред които 5-те основни сцени, с участието на стотици артисти ще оживят Стария град на Велико Търново за 48-те часа на фестивала. Очакват се хиляди посетители за едно от най-големите събития на годината, казват организаторите.
Фестивалът „48 часа Варуша юг“ се организира от сдружение „ВТ Ивентс“. Събитието получи финансирате по програма „Изкуство и култура“ на Община Велико Търново.
Фестивалът е отворена общностна платформа, която дава възможност на широк кръг от заинтересовани участници да представят потенциала на квартала като важно място за развитието на културния живот на Велико Търново. Събитието е кулминацията на двегодишен процес и работа с хората от един от най-старите квартали на болярския град. Старата част на Велико Търново ще покаже, че е не просто туристически обект, а е притегателно място за изкуство, за култура, за различни развлечения.
Пет са основните сцени, около които са концентрирани събитията. Първата е Сцената с глухарчетата на ул. „Ст. Стамболов“ 23 (на панорамната площадка срещу Старата поща), а останалите са пред Административния съд, пространството около бар „Хипстър“ на Самоводската чаршия, Музеят на архитектурата на ул. „Иван Вазов“ 35, със съдействието на Съюза на българските архитекти, и на плажа на Янтра на ул. „Крайбрежна“.
Откриването на „48 часа Варуша юг“ е на 19 август, петък, от 16 часа на плажа на р. Янтра. В продължение на два часа DJ Djobry ще забавлява присъстващите. Един от основните спонсори на фестивала ще постави басейн на плажа за трите фестивални дни. Изработени са и специални мебели от екопалети, които ще допълнят пространството около басейна. Те ще останат постоянно обзавеждане за плажа и след края на фестивала.
От 18:00 ч. в Музея на архитектурата ще бъдат открити изложби, които показват как изкуството и общностите работят с архитектурата.
Първата от експозициите ще покаже чрез снимки как фестивалът „Карантината“ е запазил рибарското селище във Варна чрез изкуството и общностните инициативи, които организират. Едно от ателиетата, които помагат за възраждането на квартал „Шести участък“ в Габрово - “No point Atelier” ще представи своя изложба ситопечат.
Изложба с книжки – зийн, направена от хората в квартал „Варуша юг“ също ще бъде показана в музея. Илюстраторът и издател Милена Симеонова е поканила 10 участника от квартала да изработят 10 книжки със своите истории. На следващия ден ще се проведе втора работилница за зийн на тема „Поглед към Варуша юг“ с начален час 9:30 ч.
В Музея ще бъде и една гостуваща изложба, която е от Съюза на архитектите в България - „Изкуство на обществения форум“.
В 18:00 ч. от Музея започва и интерактивната архитектурна игра: Вратите на квартала.
Украински арт двор се открива същата вечер от 18:00 ч. на улица „Максим Райкович“ 4 . Група украинци са наели къщата и в двора й ще направят изложба на свои произведения.
От 20:30 до 23:00 ч. в заведенията в квартала ще има музикални събития с диджеи. Emil Doesn't Drive поема музикалната част от официалното откриване на Клуба на културните дейци КДК. Това е артистичният прякор на архитекта Емил Ангелов, който проектира възстановяването и обновяването на културното пространство.
От 23:00 ч. в клуб „Мелън“ има концерт на пънк бандата „Magnetic Spacemen“. Събитието е с вход.
Вторият ден на фестивала започва в къщичката на плажа ул. „Крайбрежна“. Още от 8:00ч. танцова медитация ще провдеде Даниел Денев. В 10:00 ч. започва работилница на Илза Христова по цианотипия.
От 13:00 ч. е музикалната програма на плажа. Там са поканени предимно местни артисти, които да покажат богатството на търновската сцена. Полина Чакалова излиза на сцената първа. Тя е 20-годишна, свири на китара и на пиано и това ще бъде първата й изява на сцена. След нея са „Братя Гръм“ – китаристите Калоян Паунов и Никола Миланов.
Реймънд Стиърс, третото име в музикалната програма, е американец, който от десетина години живее в България, свири на китара и прави рок музика.
След него ще рапира на български и на немски Анджей – германец, който е преподавател във ВТУ в специалност „Германистика“. Сета на Annna допълва програмата на сцената на плажа.
Музеят на архитектурата в събота ще посрещне поредица от лекции. Първата е от 11:00 ч. на арх. Радомир Данков - „Крепост в каньона на Янтра – архитектурен и урбанистичен разказ за историята на Търновград“. От 14:00 е „Баня – музей – руина“ – обща лекия на арх. Слава Славова за наследството на турските бани в цяла България. От 16:00 арх. Тодор Булев, председател на САБ, ще представи архитектурна книжнина.
Сцена „Хипстър“ в събота ще е рай за колекционерите на грамофонни плочи. От 11:00 ч. там започва базар на грамофонни плочи. Паралелно с него диджей Николай Колев ще пуска от винил.
Децата също ще се забавляват по време на фестивала в две специални работилници в събота. От 9:30 ч. е детска архитектурна работилница „Измечтай Варуша“, в която участниците ще построят град от кашони с помощта на млади арпитекти.
От 18:00 ч е втората детска работилница „Игротека на Конака“ организирана от отряд майки – оцветяване и игри както за малки, така и за големи. И двете работилници ще се проведат в пространството пред музей „Възраждане и учредително събрание“.
От 18:00 ч. фризьорница „Щастливите ножици“ изнася дейността си пред студиото с безплатни ретро прически и музикални изпълнения от бандата на фризьора.
Селекция на късометражни филми ще бъдат прожектирани от 18:00 ч. в Мястото на ул. ,,Стефан Стамболов" 12.
Поредица изложби обогатяват програмата на фестивала. Те ще бъдат открити в събота, от 18:00 ч.
В Narrativa Gallery е изложбата на Крум Бегелски, българдски художник, базиран в Лондон, който в момента рисува най-високия стенопис върху един комин в град Дряново и с него ще кандидатства за рекордите на Гинес.
В най-новото пространство за култура Ателие „НЕЦАПАЙ“ ще има изложба на експериментална фотография. То се намира на улица „Никола Пиколо“ 25.
В Heerts Toya е показана изложбата на Йохан Кристиансен – поредният резидент на галерията в пространството им в с. Вишовград.
Витрината на КДК на главната улица представя 1 кв.м. с видеоинсталация на Михаил Михайлов. Търновският художник тази година представя България на Венецианското биенале.
В ТАМ се открива изложба на Невена Екимова, която е част от екипа на Дома на хумора и сатирата в Габрово. Нейната работа е свързана с „Бъдеще за КДК“, където тя е четвъртият участник и имаше шанса да работи с архивите на културното пространство.
Трите художнички от GIArt Невена Лефтерова, Евгения Лефтерова и Нина Ковачева отварят ателието си за посетители от 18:00ч.
Големите музикални сцени в събота отварят в 20:00 ч.
На сцената пред бар „Хипстър“ ще свирят Funkilicious.
Сцената с глухарчетата посреща три концерта. Първи излизат местните музиканти от групата Rock Chalum Band. Атрактивните Les Animaux Sauvages - новата група на Насо Русков, излизат от 20:30 ч. Те ще свирят за първи път във Велико Търново, след като от много години са участници в програмата на всички престижни фестивали в България.
От 21: 30 ч. е международното участие на Moss Farai – резидент DJ на най-големия клуб в Букурещ „Control“ и създател на групата „Disco Cigaretta“.
Калоян Паунов открива програмата на сцена „Пиколо“ пред Административния съд в 20:00 ч. След него в 21:00 ч. на сцената се качват българите от Via Mavis, които са създали групата си в Консерваторията на Ротердам, където следват. От 22:00 ч. поема Homeboy Yaki.
Две арт-намеси в градска среда ще развълнуват посетителите на фестивала.
На площада пред Царевец трите художнички от GIArt Невена Лефтерова, Евгения Лефтерова и Нина Ковачева ще изработят триизмерна рисунка, чрез която ще оживее легендата за съкровище, скрито под крепостта. Работата по триизмерния стенопис започна още от 15 август, а всеки посетител ще може „да влезе“ в готовата рисунка по време на фестивала.
На бента на р. Янтра стрийт арт творците Ганчо Ганчев - Гана и Николай Петров – Glow ще създадат поредния си графити-шедьовър.
В неделя фестивалът продължава с медитация в 8:00 ч на плажа на р.Янтра.
В 10:00 ч в ТАМ ще има базар за ръчноправени неща.
В същия час започва и дискусия в Музея на архитектурата, определяна от организаторите като едно от най-важните събития в рамките на фестивала. Поканени са граждани, експерти по опазване на културно наследство, архитекти, урбанисти, за да участват в разговор как може старата част на града да бъде възродена.
Фестивалът завършва с кулинарна изненада – голяма паеля в „Малкия интер“. Майстор-готвачите обещават огромна тава с диаметър над 3 м от средиземноморската вкусотия.
Богатата програма е планирана така, че човек да посети максимум от събития. Всички събития са с вход свободен.
Във връзка с провеждането на фестивала главната улица на Велико Търново ще бъде затворена от Паметника на обесените до Царевец единствено в събота от 20:00 до 23:00 ч.
Интерактивна карта в Гугъл Мапс показва разположението на всички локации, а посетителите могат чрез нея да намерят и най-краткия маршрут между отделните сцени.
https://www.24plovdiv.bg/index.php/ozhivlenie/article/12295761
www.24plovdiv.bg