С дръжавния бюджет да се покрива и лечението при зъболекар под анестезия на лица над 18 г. с психични заболявания, предлагат още от здравното министерство
Лекарят, установил бременност, вече ще е задължен да насочва бъдещата майка към изследвания за оценка на риска за редки болести на плода
Възобновяване на патронажната грижа за бебетата в рамките на 14 дни след изписването им от родилното отделение. Това предлага здравният министър Стойчо Кацаров в проект за промени в наребата за пакета здравни дейности, гарантиран от бюджета на здравната каса.
Идеята е акушерки, медицински сестри и лекарски асистенти да посещават новородените бебета в дома им до 14-ия ден, след изписването им от болницата, за да проследяват развитието им, здравословното им състояние и да помагат на родителите с насоки и съвети, от каквито имат нужда. Заплащането за дейността им пък ще идва от държавния бюджет.
През последните десетилетия в България е налице трайна тенденция на ежегодно намаляване на детската смъртност. Достигнатото ѝ равнище към момента е най-ниското в цялата история на демографската статистика у нас, но въпреки това остава по-висока от тази в останалите държави от ЕС. Затова с цел да се постигне по-добро опазване и подобряване на детското здраве в най-ранна възраст, се налага осигуряване на допълнителни здравно-информационни и здравно-промотивни дейности, особено в първите дни след изписване на детето от родилното отделение и отглеждането му в домашни условия, посочва в мотивите си министър Кацаров.
С връщането на патронажната грижа се очаква да се подобрят уменията и знанията на родителите за пълноценна грижа за най-малките.
"Предвидените здравни дейности ще се извършват при посещение в дома на семейството с малко дете и се очаква да бъдат съобразени с техните индивидуални потребности. Това ще доведе до подобрено информиране, консултиране и подкрепа на родителите за пълноценна грижа за детето и подобряване на здравето и развитието на децата както в най-ранния период от живота им, така и в по-късна възраст", пише още в мотивите към проекта.
В него се предлага хората с психични заболявания да имат право на безплатно зъболечение под обща анестезия и след навършване на пълнолетие, което да се покрива с държавни средства. В момента тази възможност е предвидена само за тези до 18-годишна възраст.
"Това създава сериозен проблем при необходимост от провеждане на зъболечение хората над 18 г. с психични заболявания. С оглед на това с предложения проект се премахва възрастовото ограничение за ползване на възможността за провеждане на дентално лечение под обща анестезия, като тя ще се ползва след преглед от психиатър със заключение за диагноза за психично заболяване и необходимост от обща анестезия за провеждане на денталното лечение при всички лица, независимо от възрастта им", пише с мотивите.
Очакванията от промяната са тя да доведе до подобряване на денталния статус на тази група хора, което оказва влияние и на общото им здравословно състояние.
Наред с тези промени, с проекта се допълва и наредбата за предоставяне на акушерска помощ на здравно неосигурени жени и за извършване на изследвания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване на деца и бременни жени.
Ново условие предвижда лекарят, установил бременност при дадена жена, да бъде задължен да я насочва към безплатните за бъдещи майки тестове за определяне на риска от генетични заболявания на плода. Те и сега се поемат от държавата и са за най-честите хромозомни болести, като Даун, спина бифида, аненцефалия и дефекти на коремната стена.
До момента липсвала яснта кой точно насочва бременната към тези излседвания, посочва като мотив за предложението си Стойчо Кацаров.
С въвеждането на промяната се очаква повишаване на броя бременни, при които ще бъде проведено изследването, а с повишаването на този обхват, ще се повиши и качеството на пренаталната диагностика и намаляването на риска от раждане на деца с най-чести хромозомни болести, посочва още той.
Столичната АГ болница "Шейново" е единствената, която възстанови патронажната грижа още през 2017 г. чрез сътрудничество с фондация "Приятели". Тя обаче е насочена само към недоносените бебета.