На 27 юли започва процесът срещу обвиняемите, изпразнили касата на Светия престол за благотворителност с инвестиции в тъмни сделки
След месеци разследване Ватиканският съд постанови, че ще бъдат изправени пред правосъдието десет обвиняеми, замесени в нечисти сделки с парите на Светия престол. Става въпрос за инвестиции в сграда в Лондон, за които са използвани и средства от папския фонд за благотворителност. Процесът ще започне на 27 юли.
Най-важният обвиняем е кардинал Анджело Бечу, когото папата уволни преди време от поста му на префект на Конгрегацията за каноничните процеси на светците, отнемайки му и прерогативите, свързани с кардиналския сан.
Останалите обвиняеми включват религиозни и светски лица от държавния секретариат на Ватикана, персонал от Службата за финансова информация, но също и външни лица от сферата на финансовите инвестиции.
Промоторът на Ватиканския трибунал Джан Пиеро Милано и неговите заместници поискаха със специален указ да бъде даден на съд кардинал Анджело Бечу по обвинения за
присвояване
на средства и
злоупотреба
със служебно
положение,
на монсеньор Карлино за изнудване и злоупотреба със служебно положение, на Чечилия Мароня за присвояване на средства, както и на няколко представители на финансовия свят, които са обвиняеми за измами, пране на пари, присвояване на средства, изнудване. В аферите с ватикански пари са замесени 4 компании.
В свое съобщение до медиите пресцентърът на Ватикана съобщи, че разследването е започнало през юли 2019 г. по сигнал на Института за религиозни дела и на Службата на главния ревизор. В него са участвали и Службата на промотора, съдебната полиция и жандармерийският корпус.
“Аз съм жертва на машинации. От дълго време очаквах да се запозная с обвиненията по мой адрес, за да мога с готовност да ги опровегая и да демонстрирам на целия свят, че съм невинен”, коментира в прессъобщение кардинал Бечу.
“През тези месеци се измисли всичко възможно по мой адрес, бях изложен на невиждано публично осмиване, но не реагирах, страдайки мълчаливо. И заради респект към Църквата, на която съм отдал целия си живот - каза кардиналът. - Най-после идва моментът на изясняването на истината и трибуналът ще си даде сметка за абсолютната лъжливост на обвиненията към мен, както и за
тъмните интриги,
които са ги
подхранили”
Разследването на финансовите фондове на Държавния секретариат на Ватикана, довело до сегашното изправяне на съд на 10 души и 4 фирми, става възможно и благодарение на международните разследвания в Обединените арабски емирства, Швейцария, Словения, Люксембург, Великобритания.
Според пресцентъра на Ватикана разследването е позволило да излезе наяве съществуването на широка мрежа от връзки с финансови агенти, които са причинили огромни загуби на ватиканските финанси.
На всичкото отгоре са
били използвани
и личните
средства за
милосърдие
на светия отец
Държавният секретариат, който се смята за потърпевшата страна заедно с банката на Ватикана – Института за религиозни дела, ще бъдат представени по време на процеса от адвокатката си Паола Северино. Това е бившата италианска министърка на правосъдието.
Под лупите на ватиканските магистрати е пълното със сенки управление на финансите на Светия престол по времето до 2018 г., когато Бечу е бил заместник на държавния секретар по общите въпроси. Родената в Сардиния - като кардинал Бечу, Чечилия Мароня била назначена от него за експерт по дипломатически връзки и била доверен човек на бившия №2 на ватиканския държавен секретар.
От сметки, свързани с Бечу, нейната фирма в Словения получила по няколко транша пари, предназначени за благотворителност. Вместо да отидат за хуманитарни мисии в Африка и Азия обаче, те били
изхарчени за
луксозни обувки,
чанти и други
аксесоари,
мебели
Станалата известна като “дамата на кардинала” Мароня координирала уж дейности, свързани с тайни мисии на Държавния секретариат, целяща освобождаване на отвлечени мисионери. Според самата Мароня тя изхарчила парите, за да плаща на информатори, посредници и хуманитарни организации. Смята се, че близо половин милион евро от фондовете за благотворителност на Ватикана са били прехвърлени в сметките на 39-годишната дама.
Кардинал Бечу се подозира и в облагодетелстване на братята му с пари от фонда за благотворителност, който се пълни от вярващи от цял свят за социалните нужди на папа Франциск.
В сърцевината на разследването срещу Бечу е купуването на сграда на Sloane Avenue в Лондон за 200 млн. евро от страна на Държавния секретариат през 2014 г. Това станало с пари, взети от фонда за благотворителност. Със сделката, от която са се облажили няколко финансови агенти, се изпразнила касата за бедни на Ватикана, както и тази на Държавния секретариат. Но
финансистът
и брокерът
спечелили по
16 и 10 млн. евро
под формата
на комисиони
Подозира се, че кардинал Бечу ползвал услугите не само на съмнителни брокери и офшорни дружества, а и облагодетелствал семейството си. Чрез тези пари той финансирал кооператив, чийто титуляр бил брат му в Сардиния. Той получил няколко пъти помощи от ватиканския фонд.
От парите на Светия престол се възползвал и друг брат на Бечу – Марио, който е професор по психология в Салезианския университет в Рим, но също и мажоритарен собственик на фирма за дистрибуция на автомати за напитки в хотелите. Фирмата на Марио Бечу произвела и
бутилирала
бира с парите,
получени
от фонда
за благотворителност.
Предполага се, че голяма част от печалбите на фирмите на братята Бечу били реинвестирани в акции, холдинги и финансови дружества с нисък риск, гарантирайки му по този начин сигурна рента.
Някои от инвестициите били направени във фондове в Люксембург и Азия. В крайна сметка инвестицията в лондонската сграда, от която Светият престол загубил много, била само крайният продукт на практиката, използвана при управлението на ватиканските финанси. Адвокати, посредници, брокери през годините въртели фондове през фирми и капитали, базирани в страни – данъчен рай.