Направете разумен избор - подредете достатъчно желани паралелки, за да стигнат за класирането
Само три дни от 5 до 7 юли имат родителите на над 57 хил. завършили 7-и клас ученици, за да изберат в коя гимназия да кандидатства детето им. В понеделник бяха обявени резултатите от матурите след 7-и клас и стана ясно, че оценките са най-добрите в последните 3 години.
“Предстои важен избор. Той предопределя следващите 5 години в развитието на децата. Преди процедурата по кандидатстване родителите трябва да разберат възможностите, които дава системата за прием в 8-и клас на общинските и държавните училища”, посъветва Ваня Кастрева, шеф на Регионалното управление на образованието в София-град.
Родителите трябва да се запознаят с това
къде стои детето
в реда на
статистиката
на успеваемостта
Максималният бал е 500. Той се формира от резултатите от националното външно оценяване и от оценки от свидетелството за основно образование. Всяка паралелка има изписана формулата за формирането на бала.
Най-често използваният бал на езиковите гимназии се смята така: 2 пъти точките от изпита по български език и литература плюс 2 пъти точките по математика. Към тях се прибавят точките от оценката по български език и литература и по математика от свидетелството за основно образование. Те се преобразуват по следния начин: шестицата от свидетелството се равнява на 50 точки, петицата е равна на 39, добър - на 26, среден е равен на 15 точки. Това формира максимален бал 500.
Почти сигурно е, че ученик с бал над 480 ще бъде записан на първото си желание. Миналата година например минималният бал на последния класиран ученик в Софийската математическа гимназия е бил 487,700.
Може ли с от 300 точки да се целиш в Немската гимназия?
Не. Това е отговорът на Ваня Кастрева. Не е достатъчен и за Технологичното училище “Електронни системи” към Техническия университет например. Както и всяко друго училище от топ 10 на гимназиите.
Ако балът не е много висок, а родителят се цели високо и не отбележи достатъчно желания в документите за кандидатстване, има риск детето да не попадне в нито едно училище на първо класиране. Ако си с бал 200, може да запишеш 80 желания и пак да останеш извън класирането, ако не са обмислени внимателно и училищата приемат с по-висок бал, обясни Кастрева. Тогава ученикът автоматично участва във второто класиране, за което желанията не се преподреждат. Важно е да не се пропуснат сроковете за участие в третото класиране, когато обявяват само незаети места.
Всеки ученик и родител
може да ползва
електронната
платформа
priem.mon.bg
и първо да се запознае с краткото ръководство за кандидатстване. Ако сред желанията на учениците фигурира професионално училище, те трябва да прикачат сканирано медицинско свидетелство в PDF формат. Системата изисква файлът да не е по-голям от 2 мегабайта.
Ако родителите имат притеснения при подаване на документите, на територията на София работят 9 училища гнезда, където може да получат професионални съвети от учители. Те са: ПГ по транспорт, ПГТЕ “Хенри Форд”, 132-о СУ “Ваня Войнова”, 96-о СУ “Л. Н. Толстой”, 131-о СУ “К. А. Тимирязев”, 130-о СУ “Стефан Караджа”, 121-о СУ “Георги Измирлиев”, ПГ по дизайн “Елисавета Вазова”. 29-о СУ “Кузман Шапкарев” е за кандидати от други населени места.
Няма ограничения в броя на желанията. Важно е те да са съизмерими - изборът трябва да отчита постиженията на ученика и нагласите как иска да продължи образованието си, обобщава Ваня Кастрева.