През следващите девет години ще се засилва нуждата от работници със средно професионално образование, а в същото време на пазара на труда ще има излишък от кадри с висше. Така през 2030 г. над 40 хил. българи ще се трудят на позиции, които изискват по-ниско образование. Това показва Стратегията по заетостта за 2021-2030 г., която е публикувана за обществено обсъждане.
Най-голямото увеличение в заетостта през периода 2021-2030 г. се очаква в образованието - с 33 200. С 18,3 хил. в повече ще бъдат работниците в хуманното здравеопазване и медико-социалните грижи. Заетите в държавното управление се очаква да се увеличат с 13,5 хил.
Най-големи дефицити за лица със средно образование се очакват в нископлатените позиции в хотелиерството и ресторантьорството, административните и спомагателни дейности и др.
Една от основните цели е 78% от хората между 20 и 64 години да имат работа през 2030 г. През 2019 г. коефициентът на заетост е бил 75%. За целта ще се разработят профили за цифрови компетенции по ключови длъжности. Ще се осигуряват възможности за професионално обучение по търсени професии и специалности. За хората с ниско образование ще има часове за базови умения по български език, математика, технологии и природни науки, както и да придобият основни практически умения по избрана професия, които да им помогнат да се включат на пазара на труда.
В стратегията пише, че ще има още мерки за подкрепа на самотните и многодетните родители, като ще се насърчават работодателите да ги наемат.