Българският президент Румен Радев започва 48-часово официално посещение в Рим и Ватикана, съобщиха от пресцентъра на държавния глава. Поводът за сегашната визита са традиционните чествания на св.св.Кирил и Методий, които тази година ще се проведат в Рим с три дни закъснение, но ще бъдат изключително наситени.
Самолетът с президента ще пристигне от София в италианската столица след междинно кацане в Скопие. Там държавният глава ще се срещне с президента на Република Северна Македония Стево Пендаровски, след което двамата ще се качат заедно на самолета, който ще ги отведе до Вечния град. За пръв път официални делегации на двете страни ще пристигнат заедно в Рим за честванията.
Първият етап от визитата на италианска земя включва поднасяне на венец пред бюст-паметника на Капитан Петко Войвода, който се намира на хълма Джаниколо в Рим. Монументът заема възможно най-стратегическата позиция, тъй като е разположен на преден план сред плеядата бюстове гарибалдийци от всякакви националности. Бюстът е дело на проф.Валентин Старчев и беше поставен през 2004 г. след шумна церемония, за която пристигнаха с автобуси от България десетки представители на тракийски дружества. Десетки българи са се сражавали редом с Джузепе Гарибалди през XIX век. В тяхна чест недалече от паметника на Гарибалди признателна Италия е поставила мраморна плоча, на която е написано на италиански “В памет на българските гарибалдийци, които със себеотрицание и героизъм воюваха за свободата, обединението и независимостта на Италия”.
В сряда вечер президентът ще присъства на откриването на изложбата „Културна памет –български художници в частни италиански колекции” от г-жа Жана Яковлева. Експозицията се намира в галерия „България” на улица „Монте Брианцо” 60 в центъра на Рим и е новото културно пространство на Българския културен институт във Вечния град. Както казва директорката на Института Жана Яковлева, това ще бъде многофункционална зала, витрина за най-добрите образци от класическото и съвременно българско изкуство, и същевременно български информационен център. В него жителите и гостите на Рим ще имат възможност да открият България с нейните култура, традиции и възможности за туризъм. Първата експозиция на галерията представя знакови произведения на българското изобразително изкуство. В четирите изложбени зали на галерията ще бъдат поместени произведения от частни колекции, които досега не са били излагани пред публика. Всички те са свързали Италия с България чрез изкуството си – Илия Пейков, Маруся Калимерова, Таня Калимерова, Енчо Пиронков, Ангелина Павлова.
След изложбата българската делегация ще се отправи към сградата на Представителството на Еврокомисията в Рим. Там ще бъде и северномакедонската делегация. В присъствието на президентите на двете страни ще се подпише споразумение между БТА и МИА.
Същинската част от визитата ще бъде на 27 май. Тогава президентът Радев, съпругата му и делегацията ще бъдат приети на аудиенция от папа Франциск. Преди това обаче, в 10 часа, ще има среща на четири очи между двамата. Веднага след аудиенцията ще има и среща с държавния секретар на Ватикана кардинал Пиетро Паролин.
По същото време в базиликата „Сан Клементе”, където е гробът на св.Кирил, ще се съберат българи, за да участват в тържествена света литургия, която ще отслужи Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний. Той също ще бъде на аудиенцията при папа Франциск. Веднага след нея цялата българска делегация ще пресече Рим, за да пристигне в „Сан Клементе” за историческата литургия на централния олтар. За нея са поканени и най-висши представители на Ватикана.След литургията ще има и поклонение на гроба на св.Кирил в криптата на храма.
След церемонията в базиликата българската делегация ще поднесе цветя и на паметника на св.Кирил в двора на българското посолство. Следобед пък президентът и делегацията ще посетят базиликата „Санта Мария Маджоре”. Там през IX век папа Адриан II освещава славянските книги, св.Методий е ръкоположен за архиепископ, а учениците на светите братя са ръкоположени за свещеници. Президентите Радев и Пендаровски заедно със съпругите си ще положат съвместно цветя в лявата част на базиликата, където е паметната плоча на български език, посветена на св.св.Кирил и Методий.
На няколко метра от „Санта Мария Маджоре” се намира и древната базилика „Санта Праседе”, в чийто манастир са живели светите братя, и където св.Кирил умира след заболяване. Там обаче не е предвидено посещение.
Президентската делегация ще посети и древния храм „Сан Паоло ала Регола”, където навремето е живял апостол Павел. Той беше предоставен за литургично ползване на Българската църковна община „Св.Седмочисленици”.
Последната част от визитата на президента е в петък, 28 май, когато е срещата с италианския държавен глава Серджо Матарела в двореца „Куиринале”.