l Само 8 карантинирани се явиха на матурата, 2-ма с COVID ще я държат през август
l Трима опитаха да преписват от телефона
“Смисълът на благодеянието”. Върху тази тема по откъса на разказа на Йордан Йовков “Песента на колелетата” писаха абитуриенти на задължителната матура по български език и литература. Те трябваше да създадат аргументативен текст, като избираха между есе и интерпретативно съчинение.
От младежите се очаква да са показали способност да разбират и тълкуват поставената тема,
да формулират
и аргументират
теза,
както и да демонстрират висока езикова култура, обясниха от Министерството на образованието и науката.
Преди аргументативния текст учениците решаваха 30 затворени въпроса с по четири възможни отговора и 10 въпроса, които изискват свободни отговори. Изпитът продължи 4 часа, а за учениците със специални образователни потребности - 6 часа.
Беше най-лесната
матура,
казва Ана от професионалната гимназия по фризьорство и козметика “Княгиня Евдокия”. Момичето ще кандидатства медицинска козметика.
“Супер беше изпитът. Писах есе. Много по-свободно е, защото може да се мисли в много повече посоки, много по-шантави връзки могат да се направят”, коментира Александър от столичното 81-о “Виктор Юго”. Той иска да следва счетоводство в Софийския университет.
Писах есе, защото повече ме бива в есето, казва и Мина Петкова от Американския колеж, която вече е приета сценаристика в Англия.
На матурата
се явиха 45 924 абитуриенти, проведе се в 750 училища. Трима са пробвали да преписват с мобилни устройства - от Ямбол, Самоков и Пазарджик. В София пък трима са се явили без документи за самоличност, но след проверка са допуснати.
8 карантинирани от различни градове имаха възможност да държат изпита. Двама болни от COVID-19 обаче ще трябва да се явят на матура на 26 август.
За първи път беше организирано видеонаблюдение във всички регионални управления на образованието, а не само в министерството.
Йордан Йовков с разказа “Шибил” се падна и на августовската сесия миналата година, а преди това през юни учениците разсъждаваха върху разказа “Чорба от греховете на отец Никодим” на Елин Пелин.
Станимира Манолова, учител
по български език и литература:
Творбата е разбираема, дори да са прочели само откъса, ще се справят
"Песента на колелетата” на Йовков е изключително попадение! А по принцип матурите, които предлага министерството на образованието през последните години, са пределно коректни.
Проблемите, които разработва Йордан Йовков в разказа “Песента на колелетата”, са универсални и разбираеми от всяко поколение. Човек на 18-19 години не може да не ги усети, та те са човешки проблеми.
Йовков е разбираем за учениците, а и харесван. Разказът събира в едно всички мотиви в творчеството на писателя - за труда - радост и смисъл в живота, за заслужения авторитет в резултат на талант и усърдие; за равносметката на човек в залеза на живота му; за семейството, за любовта между хората, за втория шанс в живота, за отношенията родители - деца, за непрежалимите загуби в живота, които могат да се компенсират с благодеяние за другите хора, за да бъдат те щастливи; за щедростта към нямащия, за красотата на жената, чрез която тя променя и облагородява света около себе си.
Дори учениците да не са чели разказа, а само предложения им откъс, пак могат да се справят.