- Щастие е за града ни, че го има, казва кметът Румен Стоянов
- Новата игуменка Таисия продължава делото на сестра Валентина
Във все по-популярна дестинация за вярващи, страдащи и търсещи спокойствие се превръща девическият манастир "Свето Въведение Богородично" в Калофер. Особено по великденските празници китната му градина, поддържана от грижливите монахини, е радост за очите. "Място за молитва и за душевен мир", казват сестрите.
Той е 66 километра от Пловдив и привлича с лечебни мощи, красота и спокойствие.
Когато 40-годишната Галина разбрала, че страда от рак на маточната шийка, изпаднала в отчаяние. Лекарите я уверявали, че болестта е открита навреме и след като й бъде извършена операция, ще се излекува напълно. Тя обаче не повярвала, тъй като работила в "Бърза помощ" и видяла много такива случаи, които завършили фатално. За да я окуражи, възрастна съседка от Карлово й разкрила, че в калоферския девически манастир има мощи на "Свети Нектарий Егенски, които са спасили много хора от тежки болести.
"Иди, помоли се, може и да не помогне, но със сигурност няма да ти навреди", посъветвала я баба Ленка.
Галина започнала да ходи и да се моли, разказва сестра Нектария. Страдащата жена обиколила няколко болници и се приготвила да заминава за София, за да се оперира. Вечерта преди отпътуването майка й обаче получила инсулт, загубила говора си и се парализирали дясната ръка и кракът й. Галина се помолила на Свети Нектарий Егински и повикала Бърза помощ. Чудото обаче станало. Майка й се възстановила и останала само за няколко дни в болницата за наблюдение. Самата Галя отишла в София, но при прегледа се установило, че няма рак. Докторите й предписали само лекарства. След като се върнала, веднага отишла в манастира и благодарила за помощта. Тя и сега продължава да го посещава с признателност.
Стотици хора, страдащи от тежки болести търсят упование и надежда в девическия манастир. В самата църква на обителта има аязмо, за което не се помни, кога е бликнало. Водата от изворчето е изведена и в притвора на храма, за да могат всички да си наливат от нея.
Църквата в светата обител е построена от Иван Боянин един от първомайсторите на Брациговската строителна школа. Стенописите са дело на местния художник Кирил Кънчев. Забележителното за манастира е, че той е известен като люлка на девическото образование у нас през XVIII и XIX в. Обучението се провеждало в килиите, поради което училището се нарича килийно. То било прочуто в цялата ни страна. От всички краища на България идвали момичета да се обучават и после откривали по родните си места училища. Първата българска учителка Анастасия Димитрова се е учила именно в калоферския манастир. След това открила в Плевен първото българско девическо училище.
Светата обител предлага красива гледка към планината. Добре поддържаният му двор предразполага посетителите да се заседят там и си отпочинат на спокойствие след пътуване.
Според ръкопис от 1863 г. манастирът основан през XVIII в. от рилския монах Доротей. По време на кърджалийски нападения през 1799 г. и през 1804 г. светата обител е била е разрушена, но през 1819 г. е възстановена и там е открито девическо училище. През 1877 г. по време на Освободителната война манастирът е ограбен и опожарен, но впоследствие е издигнат наново. Негови монахини пътували до Русия, за да съберат помощ за възстановяването му. Завърнали се и с интересни икони. Най-забележителните са Казанската, Тихвинската и Смоленската света Богородица.
Манастирът е единственото място у нас, където се пазят мощи на Св. Нектарий Егински. Светецът на нашето време, както го нарича православието, е починал през 1920 г. и е канонизиран през 1961 г.
Дълги години игуменка беше сестра Валентина, но почина в началото на тази година. Тя бе истинско явление в съвременния духовен живот в Българската православна църква. Авторка е на много книги и стихосбирки.
През април с благословението на митрополит Николай, епископ Арсений въдвори новата игуменка на калоферския девическия манастир „Въведение Богородично“ Таисия, постъпила като послушница през 2015 г. Тя е родена в Шумен през 1963 година.
В момента на голям интерес се радва училището по вероучение в манастира. Над 30 деца от Калофер го посещават и се ръководи лично от Таисия.
"През последните години все повече хора идват не само в девическия, но и към мъжкия манастир, както и в трите църкви в Калофер", коментира кметът града Румен Стоянов. Според него това се дължи на възвръщането на духовността и моралните ценности сред хората. Заради пандемията посещенията се намалели, но с разхлабването на мерките вярващите започнали да прииждат.
"Отдавам го на покойната игуменка Валентина, вечна й памет. Тя беше свят човек. Не подминаваше никого, разказваше увлекателно историята на манастира, стремеше се да помогне на страдащите и да ги окуражи. Това привлича хората. Човек се чувства там духовно освободен", каза Стоянов. Той уверява, че кметството винаги помага на светата обител, когато се наложи.
"Щастие е за града ни, че имаме такъв манастир. Монахините в него са скромни и добри, учат хората и най-вече децата на християнските добродетели и морал", благодарен е кметът.