Сред другите причини - кадрови грешки с водачи и гражданска квота, вътрешни войни, слабата активност на протестите
Корнелия Нинова привиква червени структури, за да анализират заедно кампанията
Една от основните грешки на БСП, довели до слабото представяне на партията на парламентарните избори, е било колебанието и липсата на официална подкрепа за втори мандат на президента Румен Радев.
За това са били единодушни всички червени структури, които през уикенда се срещнаха с лидерката Корнелия Нинова и членове на Изпълнителното бюро в оставка, за да направят анализ и разбор на резултатите от вота, след който БСП остана едва трета политическа сила в 45-ото народно събрание. Те отправили остри критики към “Позитано” 20, че не е зачело мнението на повечето структури, които излязоха с декларации в подкрепа на Радев, след като той обяви, че се кандидатира за втори мандат. А през цялото време Нинова и членове на ръководството обясняваха, че темата ще се коментира след парламентарния вот.
В червената централа и през двата почивни дни влизаха на групи социалисти от цялата страна, с изключение на тези от Пловдив-град, които отказаха поканата на лидерката за разговор и поискаха оставката ѝ.
Повечето от останалите структури обаче не оказали натиск върху лидерката на тази тема и единици били гласовете за търсене на лична отговорност, разказаха присъствали на сбирките.
Част от изразените мнения
били силно критични,
но не и крайни,
като червените се обединили, че въпреки слабия резултат трябва да се върви напред и не е време за оставка в сложната ситуация в държавата в момента.
Като сериозна грешка обаче се посочвала и кадровата политика на социалистическата централа по отношение водачите на листи и налагането на парашутисти на някои от структурите. Както и изтеглянето напред на гражданската квота за сметка на местни партийци в отделни общини.
Говорило се много и за нарушената комуникация между структурите в партията на всички нива - от Националния съвет до основните партийни организации. Вътрешнопартийните раздори и борби също били отчетени като причина за слабия резултат. Затова ръководството поискало от структурите да работят на местно ниво за сближаване на позициите и изглаждането на вътрешните напрежения.
Според много от червените, включително и самото ръководство, друга грешка на БСП била, че не се е включила по-активно в протестите миналото лято, а работела срещу правителството повече през парламента. Така столетницата не била припозната като алтернатива от протестиращите граждани и затова на изборите протестният вот отишъл за други формации. Този протест остана на жълтите павета и не бе организирано нищо мощно извън София, дори в градове, където БСП е силна, пресъздаде разговорите присъствал на една от срещите.
Повечето от червените структури били на мнение, че не трябва да се ходи на нови избори, защото партията е уморена след два поредни такива, визирайки и вътрешния лидерски вот миналата есен.
Социалистите коментирали, че ако се дава подкрепа на правителство на Слави Трифонов, това трябва да стане само ако са ясни политиките, които ще води то. Чули се обаче единични гласове, че ако Слави не предложи правителство и президентът връчи третия мандат на БСП,
партията трябва да
направи опит да
излъчи свой кабинет
За накрая обаче бе оставен разговорът с най-тежките опоненти на Нинова - структурите в Благоевград, Перник, Кюстендил, София и София-област, повечето от които и публично поискаха оставката на лидерката. Това била и срещата, на която били чути най-много гласове за търсене на лична отговорност за слабите резултати на партията на вота.
“Прекият избор на лидер на БСП е важна реформа, която извършихме. Но не станахме свидетели на консолидация, а на продължаващо разделение. Партията ни има необходимост от консолидация. БСП няма толкова нужда от лидер, колкото отново да заприлича на общност. Това важи и за България. Трябва ни ръководител, който да освободи потенциала на хората”, коментира пък членът на Изпълнителното бюро Крум Зарков пред БНР. Той единствен от цялото бюро пряко поиска оставката на лидерката и колегите си на първото им заседание след изборите.
Междувременно стана ясно, че в събота водачи на листи и бъдещите си депутати е събрала и Мая Манолова. На срещата са присъствали само представителите на “Изправи се.БГ”, разкриха запознати. Основната тема на разговорите им били приоритетните законопроекти, които бъдещата парламентарна група ще внесе, както и необходимостта да се задвижи Планът за възстановяване. Вече е подготвено и проекторешението за създаване на комисия за ревизия на решенията на кабинета “Борисов”, което Манолова обеща да бъде внесено още в първия работен ден на новото Народно събрание.
През седмицата се очаква да се събере за първи път и парламентарната група на “Изправи се! Мутри вън!”, но не е ясно как ще се развият отношенията между Манолова и Николай Хаджигенов от т.нар. “отровно трио” и дали те ще продължат да са заедно. Зад него обаче стояли само четирима депутати и дори да решат да се отделят, това няма да попречи на Манолова да има парламентарна група, тъй като минимумът, който се изисква по правилник, е 10 депутати.