Здравко Димитров нареди на "Чистота" да махнат графитите от паметника
Поредно чистене на Братската могила в Пловдив, безобразно нашарена с графити, предприема общинското предприятие "Чистота". Периодично паметникът, дело на проф. Любомир Далчев, бива драскан, а екипи на общинското предприятие го лъскат с пясъкоструйка.
Кметът Здравко Димитров е наредил на директора на "Чистота" да вземе мерки.
„Това е един от емблематичните паметници на Пловдив и не бива да бъде в такова състояние. Още като районен кмет на „Западен“ бях организирал премахване на графитите с пясъкоструйка, за съжаление, сега отново e в лошо състояние“, коментира кметът. Той е категоричен, че Братската могила може отново да се превърне в знаков паметник, ако се върне към идеята на неговите автори.
„По време на комунистическия режим могилата бе приемана като паметник на антифашистите, но всъщност неговият първоначален замисъл е да бъде мемориал за поклонение пред загиналите за свободата и независимостта на България по време на Руско-турската освободителна война, Балканските войни, последвалите две Световни войни и борбите за социална справедливост. Впоследствие обаче е даден превес на темата за антифашистката съпротива“, обясни Димитров. Той припомни, че Братската могила е дело на известните български архитекти Любомир Шинков и Владимир Рангелов, а скулптор е един от най-значимите ни творци в областта на пластичните изкуства - проф. Любомир Далчев. В
Погледната отстрани тя тракийска обредна могила, а отгоре - на стилизиран каменен венец. Изграждането й започва през 1971 година, а в навечерието на 9 септември 1974 г. е открита лично от Тодор Живков.
Директорът на „Чистота“ Димитър Георгиев е категоричен, че за 10 дни ще я почистят, а знамената на алеите ще бъдат подменени.
Екипите ще проверят и какво е състоянието във вътрешната част на могилата. Там няма масов достъп, тъй като подземното ниво, където гореше „вечният огън“, е затворено, а ключът се съхранява в Историческия музей.