Майката, загубила наскоро съпруга си, плаче от благодарност и се моли за детето си
Има надежда!
Така въздъхнаха десетки българи, когато разбраха, че само за три дни 137 души от цялата страна откликнаха светкавично на зова за помощ на майката на 9-годишната Ромина Нончева. Момиченцето от Стара Загора е в пловдивската клиника по онкохематология с левкемия. Нуждаеше се от рядката група кръв А с положителен резус фактор (А+), за да живее.
"Не мога да изкажа благодарността си", каза през сълзи пред 24plovdiv.bg майката на Ромина Диана Нончева. Загубила наскоро съпруга си и съсипана от болестта на детето си, тя отправи в петък гореща молба за помощ. В неделя вече нужното количество беше набавено. Включиха се кръводарители от цялата страна.
"Има много добри хора", коментираха медици от Районния център по трансфузионна хематология в Пловдив, където се проведе безпрецедентната акция.
Още в петък се отзовали 20 кръводарители, в събота - 77, а в неделя - 40. Медиците работили извънредно, за да не остане нито един доброволец необслужен.
"Това са примери и поводи за вяра в човека и човешкото в него", написа трогателен пост преподавателят от Университета по хранителни технологии Станко Станков.
Освен пловдивчани на повика откликнаха доброволци от София, Сливен и Велико Търново. Дойдоха до Пловдив, за да помогнат на непознатото дете, след като са прочели в интернет. В по-голямата си част дарителите са млади хора. Чакали търпеливо, без да пререждат, за да дарят кръв.
"Нужното количество е събрано. На този етап няма нужда от повече. Детето ми е в стабилно състояние. Предстои лечение", лаконична е майката.
Ромина е в клиниката по детска онкохематология в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив от февруари. Току-що е изкарала втория курс по химиотерапия.
"Кръвната картина на Ромина е възстановена, но все още е в интензивното", каза доц. Мария Спасова, завеждащ на клиниката. По думите й лечението ще продължи дълго, тъй като детето страда от високо рисково злокачествено заболяване - левкемия. Досега са проведени два курса химиотерапия, остават още три.
Преливането на кръв е важно, но е само поддържащо лечение, обясни доц. Спасова. Необходимо е да бъде постигната ремисия и туморът да изчезне. След това вече може да се мисли и за присаждане на костен мозък. В момента терапията се води по специални правила, съобразени с организма на Ромина.
На този етап е трудно да се направи прогноза колко време ще продължи лечението й. "Ще остане в клиниката, колкото е необходимо", каза доц. Спасова.
Съученици и спортисти от Стара Загора с кампании за второкласничката
Ромина е във II „А“ клас на 9-то ОУ “ Веселин Ханчев“ в Стара Загора. Откакто съучениците й и родителите им разбрали за болестта, непрекъснато събират средства, за да помагат за лечението й. Все още няма открита набирателна сметка, затова поставят кутии за дарения из цяла Стара Загора.
„Няма минимална или максимална сума, нека всеки помогне, ако има желание и според възможностите си!“, призовават организаторите.
Ръка за подкрепа на Ромина подадоха и спортните клубове от града на липите. Те също инициираха акция за набиране на средства. Проведоха благотворителна тренировка на открито в парк „Артилерийски“ на 28 март, на която бяха събрани 3556 лева.