Входът за нея ще е с билети
Пловдивчани и гостите на града ще могат да видят до два месеца част от централната трибуна на Римския стадион на Филипополис в подземното ниво на търговския център "Star Gallery" (бившия Нармаг) на главната улица. Това стана възможно, след като днес в общината кметът Здравко Димитров и заместникът му по културата Пламен Панов подписаха договор с Ива Шишкова, представител на австрийска фирма, в чийто терен се намира археологическият паметник.
Артефактите бяха разкрити и експонирани преди години, когато се преустройваше търговският обект. Досега те бяха недостъпни за посетители. С новото споразумение антиките ще могат да бъдат разглеждани срещу билети. Цената обаче още не е определена.
"Благодаря на собствениците за проявеното разбиране, за да се отворят за посетители тези забележителности на града", заяви градоначалникът.
Панов определи днешния ден за исторически.
"Предстои в следващите два месеца "Жилфонд" да направи лек освежителен ремонт. Бързо ще оборудваме помещението така, че то да бъде ефективно и достъпно за туристи. Средства са предвидени в бюджета на общината. Ще бъде изменена наредбата, с която да се даде възможността да се продават билети. Защото ние ще измерваме успешността на този обект с броя на туристите, които ще го посещават", посочи Панов. Той добави, че община Пловдив поема управлението на всички разкрити части на Римския стадион.
"Идеята на собствениците, които закупиха сградата на бившия Нармаг, беше да направят търговски център, разкопаха надолу и откриха археологическия обект. С общината постигнахме консенсус да отворим тази забележителност", каза Ива Шишкова.
Римският стадион на Филипопол е строен през II век и се е простирал от днешните стълби на "Каменица" до Джумая джамия. Побирал е според историческите свидетелства 30 000 зрители. В Античността на него са се провеждали прочутите александрийски, питийски и кендрисийски игри в чест на Аполон - главното божество на града.