Художествена керамика, ремонт на старинно оръжие, обработка на дърво, гайтанджийство, изделия от кожа и накити с мъниста, създаване на кукли, пекарство и сладкарство, дърворезба, фотография.
На това ще се обучават над 600 пловдивски деца от 10 до 17-годишна възраст. Първото Занаятчийското училище започва занятия на 6 март в Стария град.
Проектът получи финансиране от 100 000 лева и ще се реализира през март, април, май, юни, септември и октомври.
Занаятчийското училище, което е първо в страната, се създава с мисия да запази и популяризира българските традиции сред подрастващите, категорична е шефката на Регионалната занаятчийска камара Тони Симидчиева. Занятията ще се провеждат в Стария Пловдив на ул. „Стръмна“ № 1, 1А, 3, в Бакаловата къща на ул. „Д-р Ст. Чомаков” № 9 и в галерия „Занаяти“ на ул. „Д-р Вълкович“ № 3).
20 майстори ще предават ууменията си на подрастващите. Ще бъдат сформирани групи от 4 до 6 деца в зависимост от спецификата на работата и възможностите на пространствата в работилниците. Планираната продължителност на всяко занимание е от 4 астрономически или 6 учебни часа, като те ще се провеждат в занаятчийските ателиета.
"Учебното съдържание ще бъде уникално, тъй като те ще се създадат специално за нуждите на проекта. По време на курса няма да има оценки, но се предвижда всяка образователна програма да приключи с изложба.
Очакват се над 100 деца. Записването става чрез училищата, в които учат децата със съгласието на техните родители. Повечето от групите вече са запълнени, само в някои все още има свободни места.
"Обмисляме Занаятчийското училище да се присъедини към инициативата „Месец на децата в музеите в Пловдив“, поясни още зам.-кметът по културата Пламен Панов.
„Вратата е отворена, първата стъпка е направена и е хубаво този проект да продължи“, коментира Тони Симидчиева.
Тони Пранджева: Впечатлява ги печенето на глина при 950 градуса
Моделират плодове и зеленчуци, рисуват реки и планини, казва майсторката по керамика
- Г-жо Пранджева, какъв е интересът на децата към вашия занаят?
- Трите групи, които ще водя, вече са запълнени. На децата им е много интересно, тъй като най-напред виждат, а после и придобиват умение за печене на глина. Това става при температура 950 градуса, след това се променя цвета й, отново се пече и моделира?
- Какво ги привлича най-вече?
- Те са истински щастливи, когато работят и създават нещо с ръцете си. Най-често моделират от глина плодове и зеленчуци, като ги оцветяват в най-ярки цветове. Привлича ги и смяната на цветовете, когато моделираме глината. От червена може по време на процеса да стане розова, а след това ярко червена. Интерес към керамиката проявяват най-вече тези между 10 и 12 години. За това и нашите групи са пълнят бързо.
-В това напрегнато време какво обичат най-вече да рисуват?
- Дървета, реки и планини. Природата ги привлича и това е радващо. Винаги са оставали доволни от курсовете, които им водим. Сигурно, съм, че ще бъде и сега.