След ваксинацията да се избягва твърд алкохол 2-3 седмици, посъветва главният здравен инспектор
Антиваксъри се опитват в момента да провалят масовата кампания. Те се записват за поставяне на инжекция ,а после не отиват, като целта им е ваксините да се развалят и да отидат в коша. Това заяви в Пловдив главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Той се срещна с областния управител Дани Каназирева и шефа на РЗИ-Пловдив д-р Ваня Манчева за т.нар. "зелени коридори" за масова ваксинация.
"Навлязохме в етапа на масовата имунизация. Създадена е добра организация. От понеделник се включват и личните лекари. Ваксините ще стигнат. През март очакваме още 500 000 дози, като сред тях ще има и от "Янсен"", заяви доц. Кунчев. Той добави, че до този момент няма тежки случаи на странични реакции. От 110 000 ваксинирани само 153-ма се оплакали от леки проблеми. Регистрирана е само една алергична реакция, която е овладяна бързо и пациентът е в добро здраве.
Доц. Ангел Кунчев добави, че реакцията след имунизацията срещу коронавирус е подобна на тази при грип- леко повишение на температурата или временна отпадналост.
„Това е показва, че имунната система на човешкия организъм работи и създава антитела. Тези симптоми трудно могат да се нарекат нежелана реакция. Няма точен срок за поставяне на втората доза, като това може да стане дори след 2 г. и пак ще действа, но ние я слагаме до 15-20 дни", посочи главният държавен инспектор.
По думите му защитата, която дава една ваксина, е от 7-8 месеца до година. А при някои хора може да е повече от 12 месеца. Той категорично отхвърли информациите, че ваксината "Астра Зенека" е опасна за възрастните хора и , че пази по-малко от заразата.
" Във Великобритания започнаха да имунизират с нея първо възрастни хора. Няма информация за тежки реакции на организма, нито пък за смъртни случаи. На Острова вече са имунизирани три милиона пациенти с "Астра Зенека", още в 6 държави от Европа я прилагат", заяви главният санитарен инспектор. Той добави, че колкото повече хора се имунизират у нас, толкова по-добре за всички.
"В Израел с масовата имунизация спадна значително броят на заразените и болните. Това е начинът да се преборим с коронавируса. Ако не го направим, ще си платим тежка цена", категоричен бе доц. Кунчев.
Областният управител Дани Каназирева съобщи, че освен разкритите кабинети в РЗИ ваксинации се извършват и в 7 болници и в медицински центрове, а от понеделник ще са 23 кабинета в региона. Няма да има нито един върнат желаещ, ще се поставят ваксини и извънработно време, уточни Каназирева.
Тя уточни, че след разговори с кметовете на населени места е създадена необходимата организация.
"Разделихме територията на областта, така че всеки един гражданин, който иска и има желание да се ваксинира, да стигне до такъв кабинет най – близко до неговото населено място.
Карлово ще поеме Сопот, Раковски ще поеме Брезово, Хисаря ще поеме Калояново, Стамболийски ще поеме Кричим и Перущица, Асеновград ще поеме Лъки и община Куклен, Пловдив ще поеме община Марица, Родопи и Съединение, Първомай ще поеме община Садово.
Така че, няма да има върнати хора и всеки, който желае, може да се ваксинира", поясни областният управител.
В Пловдив пристигна и зам.-здравният министър Бойко Пенков след инспекция в Пазарджик.
"В Пазарджик работят 3 кабинета на РЗИ. Има готовност и за два мобилни екипа", заяви той. По думите му там има 5 работещи кабинета за ваксинация.
В Панагюрище са отворени 2 кабинета, във Велинград - 3, в Белово и Септември - по един. В Стрелча ще заработи утре. В Брацигово и Сърница ваксинация ще се правят в кабинети на двама общопрактикуващи лекари.
"В Пазарджик функционира и колцентър, където хората могат да се обадят, за да се ориентират кой е най-близкият до тях кабинет за ваксинация", посочи Пенков.