Не по-малко от 43 хиляди души ще е общата численост на въоръжените сили на България към 2032 г., като в тях влизат и 3000 доброволци.
Това решиха депутатите, които приеха с 86 гласа "за", нула "против" и 1 "въздържал се" Програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили на България 2032. В гласуването обаче не участваха депутатите от БСП, а от ДПС в залата бе само един. Червените напуснаха заседанието по-рано след скандал заради неносенето на маски в пленарната зала.
Програмата е разработвана в продължение на година и половина от 25 работни групи с участието на над 500 експерти, обясни шефът на комисията по отбрана Константин Попов. Според него тя дава бъдеще и сигурност на работещите в системата на отбраната, че няма да има уволнения, съкращения и "внезапни хрумвания ей така". Попов обясни, че програмата показва отношение както към работещите в системата с предвижданото 50-процентно увеличение на възнагражденията, така и към модернизацията на технологиите и към образованието.
Въз основа на Програма 2032 правителството ще изработи План за развитието на въоръжените сили до 2026 г. А относителните стойности на разходите за отбрана трябва да достигнат до 2% от БВП.
Ще се купят нови линейки за ВМА и медицинските пунктове на военните формирования. Ще се създаде тренировъчен център за обучение на бойни санитари и медицински специалисти. Ще се развиват способностите за телемедицина за обмен на лечебно-диагностична информация между медицинските пунктове, болниците от състава на ВМА и медицинските екипи.
Ще се направят законови промени за подобряване на условията а получаване на военна подготовка на гражданите на доброволен принцип. Ако до 4 г. обаче те не дадат резултат за окомплектоване на запасния състав, ще се наложи да се търси широка обществена подкрепа за въвеждане на задължителното военно обучение, е записано в документа. Ще се регламентират и учебно-мобилизационни мероприятия.
Заради големия брой вакантни длъжности и прогнозите за намаляване на кандидатите за военна служба ще бъдат променени условията за приемане, преминаване и освобождаване от военна служба, е записано в програмата. Ще бъде създаден Единен център, в който ще се провежда началната подготовка на приетите във военна служба.
Ще се създаде възможност за разкриване на специалности в средното образование, насочени към военното дело. Ще се разработят съвместни проекти между висшите военни училища и професионални гимназии.
До 2032 г. социалната политика ще осигури на военните висок социален статус и необходимия социален пакет не само по време на служба, но и след прекратяването й, е записано още в програмата. Ще се търси възможност за въвеждане на трети (професионален) пенсионен стълб за военнослужещи. Ще бъдат повишени средните месечни възнаграждения в системата на отбраната. Ще се въведе допълнително възнаграждение за служба в икономически развитите райони на страната.