В учебниците има шокиращи неща, които осакатяват подготовката на децата ни, критикува Корнелия Нинова и обеща да промени това
Заложихме изучаването на историята комунизма в учебниците, защото го дължим на новите поколения, отвърна Милена Дамянова от ГЕРБ
Остри реплики си размениха БСП и ГЕРБ в пленарната зала по повод качеството на учебниците.
Тон даде соцлидерката Корнелия Нинова, която в декларация от парламентарната трибуна обяви, че в учебниците има шокиращи неща, които осакатяват подготовката на децата. Заедно можем да направим промяна и да съхраним българщината, заяви Нинова. Тя обясни, че COVID кризата освен върху икономиката, безработицата и ниските доходи, е сложила отпечатък и върху образователната система, като доказа необходимостта от използването на компютри и обучение в мрежата. Безспорно бъдещето е на дигитализацията и използването на високите технологии в процеса на обучение, но не по-маловажен въпрос от този как учат децата ни е и какво учат, каза лидерката на БСП.
И разказа, че докато подготвяли програмата на левицата за бъдещо управление, експертите и учителите се натъкнали на шокиращи неща в учебниците. Нинова даде 3 примера - с поемата "Неразделни" на Пенчо Славейков, с разказа "По жътва" на Елин Пелин и със стихотворението "Българският език" на Иван Вазов, които са "преведени" и се учат в учебника за 7-и клас по български език сложно и неразбираемо за учениците. Славата на българския народ е принизена, а неповторимостта на българските класици е сведена до унизителни битовизми, критикува Нинова.
За тази промяна на истината и унижението на българщината плащаме между 50 и 60 млн. лв. за учебници, това трябва да се промени, зарече се Нинова. И даде пример, че близо 40% от българчетата са функционално неграмотни. Затова БСП предлага да има един учебник за един клас по един предмет в цялата страна, като съдържанието му бъде разбираемо за учениците. Учебниците щели да се пишат от държавни институции и авторите да носят отговорност за написаното.
Това изказване на Нинова предизвика остра реакция на ГЕРБ и на трибуната застана шефката на образователната комисия Милена Дамянова. Тя критикува соцлидерката, че е засегнала тема, която не бива да се политизира.
Пандемията изненада всички ни и оказа влияние върху всички сектори. И е факт, че получихме по-различен, по-истински поглед за ролята на учителя, детската градина, училището и университета, каза Дамянова. И напомни, че децата поискали да се върнат в класните стаи. Но с успеха си дистанционното обучение у нас поставило България на едно от челните места по образование. Факт е, че именно българските учители извършиха революция в българското образование, а родителите станаха партньори в образователния процес, за което безкрайно им благодаря, допълни тя.
По повод обвиненията на Нинова за провал, Дамянова даде няколко примера. Само за този мандат управлението на ГЕРБ и ОП вложило в образованието средства за инфраструктура над 1 млрд. лв.
За последните 10 г. единствено по времето на кабинета "Орешарски" имаме 0% увеличение на заплатите на учителите. За 2021 г. към средствата за заплати са отпуснати 360 млн. лв. допълнително. В началото на управлението на ГЕРБ през 2009 г. минималната заплата на учителите беше 450 лв., днес тя е 1260 лв., даде пример Дамянова.
Учебниците се пишат от учители, преподаватели и се оценяват от всички учители и учени от БАН, преди министърът да ги утвърди, каза още шефката на образователната комисия. И попита Нинова кое ще е издателството, което ще издава този един учебник, който БСП планира да въведе.
Именно затова това мнозинство заложи в учебниците да се изучава историята на комунизма. Дължим това на децата и новите поколения, защото историята трябва да се познава, категорична бе Дамянова. Знаем, че демокрацията ви е отнела много, но на тези млади хора, които имат възможност днес да присъстват на нашето заседание, дава много, обърна се тя към соцлидерката.