Земеделските производители ще могат да ползват по-съкратена процедура при напояване. Това решиха депутатите, след като приеха промени в Закона за водите, включени в Закона за пчеларството.
"Всички знаем, че напояването е едно от приоритетните водовземания веднага след питейно-битовото. С промяната даваме възможност земеделските производители да се възползват от по-съкратена процедура, която по никакъв начин не нарушава принципите в Закона за водите и в рамковата директива за водите. Знаете, че съм категорично против водата за бъдещето, за нашата деца, по всякакъв повод да се дупчи и вади. Тук е намерен един много добър режим - там, където така или иначе няма земеделците да могат да получат възможност да се случи. Защо е в този закон? Това е последният възможен за това Народно събрание", заяви пред депутатите министърът на околната среда и водите Емил Димитров.
В законопроекта беше включена и точката, касаеща яз. "Овчарица" да бъде включен в списъка с комплексните и значими язовири, но промяната беше отхвърлена след дебат.
Министър Димитров изрази личното си мнение като министър, че язовирът трябва да бъде елемент на националната сигурност. "Всяка година даваме по 24 млн. кубика вода на този язовир, а при сухи години и повече. Два национални язовира се грижат за този язовир, а него го няма. Ако той не е елемент на националната сигурност - да не му даваме вода? Ще спре ТЕЦ-а. Разбирате, че е елемент.", каза Димитров, но уточни, че по-добрият вариант е сега да не се гласува промяната, не поради политически интереси, а поради непредприети своевременни действия от страна на НЕК и на съответното министерство да се прецизира текстът. "Всичко друго, което е политика, не беше редно по отношение на един язовир, нито някой иска да го купува, нито да го продава." каза екоминистърът.
"Този язовир е паразитен язовир, той почти няма вода откъде да се пълни. Ако не е река "Тунджа", две помпени станции, 70-75 км трасе, той ще остане празен, и ТЕЦ-ът няма да може да работи. Не случайно бяха споменати имена на политици, за да се отклони вниманието, нито някой иска да го купува, нито нищо. Забранете тогава рибите в този язовир, щом мислите, че някой иска да купува риби. Няма такова нещо, рибите не пречат там. Язовирът е с определени размери, ако падне по-ниско не може да се охлажда, ако се вдигне по-високо - ще прелее.", допълни още пред депутатите Димитров.
Той коментира и текстът, свързан с квотите. "Имаме пари от Европа, имаме и санкции от Европа. България сега съвсем скоро трябва да докаже, че сме положили усилия за фините прахови частици, за да не получим имуществена санкция. Самото министерство е изпълнило тези меки мерки, но кметствата и общините също трябва да прилагат мерки."