Натиск върху българското правителството за позицията му по повод бъдещото членство на Северна Македония в ЕС не е оказван. Това заяви вицепремиерът Красимир Каракачанов от парламентарната трибуна. Той дойде в Народното събрание по заръка на премиера, който имал ангажименти, за да докладва на депутатите за позицията на българското правителство по преговорите със Северна Македония.
Правителството в разговорите се придържа към договора за приятелство и към рамковата позиция, потвърдена от Народното събрание. Заявяваме ясно и недвусмислено, че България продължава да подкрепя идеята за интеграция на Западните Балкани, но това не може да става безусловно и с неизпълнение на договорите, които съществуват между страните, категоричен бе Каракачанов. И обясни, че никой не е притискал българското правителство, а Германия, като председателстваща ЕС, е изявила желание само да е в позицията на посредник.
На срещата със Заев за членството, но договорът не се изпълнява, има забавяне на разговорите на историческата комисия, решенията й не са обявени публично и не се провеждат като част от държавата политика. Не наблюдаваме промяна на езика на омразата не само в медиите, но и в институции, които продължават да го употребяват и насаждат негативимизъм и омраза към българския народ и всичко българско. Няма никаква промяна в образователната програма, нито по отношение на паметниците, които не отговарят на историческата истина и навяват омраза към българския народ. Дадохме им примери включително на казарми с откровено антибългарско звучене, в които присъстват и
Без да се преодолее говора на омраза и без ясна ревизия на образователната система, която е изградена на неверни факти, без преодоляване на въпросите, които са страна на исторически спорове и отричане от страна на Скопие, няма как да има друга позиция на България освен заявената - няма да даде съгласие за първата конференция за започване на преговори със Северна Македония.
България е направила достатъчно жестове през последните 30 г., когато първа призна Македония, както и през последните 3 г. За съжаление, управляващата коалиция в Скопие може би смята, чеслед като един път сме отворили вратата за НАТО, България може да бъде притисната или по конюнктурни съображения може да бъде притисната и да отстъпи рамковата позиция.
За нас въпросът остава открит, на разговорите във вторник не стигнахме до решение поради нежеланието на колегите от Скопие да приемат постановките в рамковата позиция, обясни Каракачанов.
Спорът не е до една или друга личност в нашата история, нито до личността на Гоце Делчев, както от Скопие обясняват.
Не сме променили позицията на България и не сме се отказали да помагаме на сънародниците ни в Северна Македония да станат част от ЕС, но това няма как да стане за сметка на националния ни интерес и за сметка на отнемане на българската национална, историческа и културна идентичност, каза вицепремиерът. И напомни, че се иска включително и реабилитация на репресираните в Македония хора заради българската им идентичност, което още не е направено.
Това е тема, по която трябва да имаме абсолютен консенсус, обърна се Каракачанов към депутатите.
Зам.-председателят на БСП Кристиан Вигенин обяви, че лявата група ще внесе искане за изслушване на премиера Бойко Борисов.