От екипа на Гешев предупреждават,
че натискът върху тях може да
блокира върховенството на закона
Действията на прокуратурата в последните 2 години за противодействието на престъпността и налагането на върховенството на закона са безпрецедентни в най-новата българска история след 1989 г. В същото време от всички посоки - президент, премиер, вицепремиер, партийни лидери, медии, олигарси, атакуват държавното обвинение.
Това е основният извод в отговорите на прокуратурата до евродепутатите от Комисията по граждански свободи LIBE в Европарламента. Те бяха публикувани на нейната страница в петък. Отговорите, изпратени на 21 септември, са близо 30 страници. В тях подробно се обяснява на какъв етап са разследванията както срещу олигарси, така и срещу заемащи различни властови позиции.
Един от основните въпроси на евродепутатите е свързан с борбата с корупцията.
“Разследванията произтичат единствено и само от закона независимо от разследваните лица, ведомствата и институциите, които те представляват”, категорични са от прокуратурата. Посочват обаче, че “през последните месеци политици твърдят, че има неравнопоставеност и избирателност при разследванията срещу хора, заемащи високи държавни длъжности”.
“Това е
опит
прокуратурата да
бъде поставена в
ситуация на
зависимост
от политически субекти”, пишат от държавното обвинение, като посочват и конкретни примери за атаки.
Един от тях е изказването на вицепремиера Красимир Каракачанов, лидер на ВМРО, след задържането на бившия министър на околната среда Нено Димов, който е от квотата на ВМРО. Тогава Каракачанов каза, че това е “показно убийство”. От прокуратурата отбелязват, че Димов е първият арестуван и обвинен действащ министър в най-новата ни история.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова също не е пропуснала да атакува прокурорите. В писмото си до евродепутатите те припомнят, че когато Иван Гешев попита Конституционния съд за имунитета на президента Румен Радев, Нинова коментирала, че това е “опит за сплашване” на държавния глава.
Внушения за политически влияния били направени и от премиера Бойко Борисов.
Напускайки спецпрокуратурата, където беразпитан като свидетел през лятото, той заявява, че “прокуратурата угажда на Радев”.
От държавното обвинение припомнят още, че президентът нарече действията на прокуратурата “политически мотивирани”. Думите му бяха по повод обвиненията срещу Пламен Узунов и Илия Милушев, които са част от неговата администрация.
На 9 юли 2020 г. на протест с негово участие Радев нарече прокуратурата “мафия”, припомнят от обвинението.
Като друг пример за оказване на политическо натиск екипът на Гешев цитира многото изявления на Христо Иванов, лидер на “Да, България” и бивш правосъден министър. “Той говори за “изчистване и реподбор на прокурорите (което може да се окачестви като искане за лустрация)”, отбелязват от държавното обвинение.
Освен това Иванов поддържал в политическите си изказвания становището за наказателна неприкосновеност на главния прокурор. “Тези негови твърдения към настоящия момент намираме за некоректни, тъй като в края на 2019 г. беше внесено искане до КС за даване на тълкуване по въпроса дали главният прокурор може да упражнява методическо ръководство и надзор за законност по досъдебни производства, по които се съдържат данни за негова съпричастност към конкретната престъпна дейност”, пишат от държавното обвинение. И припомнят решението на КС, че
всеки прокурор
може да
разследва главния
Според прокуратурата в атаката срещу нея намерили отражение накърнените икономически интереси. Пример - за един от най-активните противници на Гешев - лидера на движение БОЕЦ, е “явна информацията за връзки с укриващия се вече 6 г. в Сърбия банкер Цветан Василев, подсъдим заедно с още 17 лица за източването на 3,5 млрд. лева от фалиралата КТБ”. И добавят: “може да се направи съвсем обосновано предположение, че действията на тази неправителствена организация са мотивирани именно от интересите на подсъдимия Василев”.
Прикуратурата припомня и за установена връзка на укриващия се с 19 обвинения в Дубай бизнесмен Васил Божков с организацията на част от “протестните действия, целяща радикализиране и опорочаване, включително и чрез използване на насилие, на справедливите искания на протестиращите граждани”.
“Българските
прокурори и
следователи се
ръководят
единствено
от закона
и изпълняват задълженията си по съвест и вътрешно убеждение”, отговарят на евродепутатите обвинителите. Те обаче предупреждават, че “политическият и медиен натиск потенциално може да блокира възходящата тенденция и да постави в реална опасност спазването на принципа на правовата държава и върховенството на закона в България”.
Премиерът разпитан за къщата
в Барселона, все още се чака
информация от Испания
Държавното обвинение:
Огласяваме материали по дела
при стриктно спазване на закона
Премиерът Бойко Борисов е дал обяснения за къщата в Барселона по преписка, образувана в спецпрокуратурата. Това се разбра от отговорите на държавното обвинение до комисията LIBE в Европарламента.
Депутатите са питали какво се прави у нас по повод информацията в испански медии “за разследване, което свързва министър-председателя Бойко Борисов със схема за изпиране на пари в Барселона”.
От отговора става ясно, че наблюдаващият прокурор е извършил много действия за изясняване на истината. Едно от тях било, че са снети обяснения от всички хора, посочени в сигнала на БОЕЦ, включително и от министър-председателя. Също така били възложени данъчни ревизии и проверки на НАП, които още не са приключили.
На 4 март т.г. наблюдаващият прокурор възложил на Дирекция “Международно оперативно сътрудничество” в МВР да попита институциите в Испания дали водят разследване, както се твърди в статия на вестник El Periodico.
На 10 юли в МВР пристигнало писмо, че то се извършва от Автономна полиция на Каталуния и Специализираната прокуратура срещу корупцията и организираната престъпност на Барселона. Разследването било с гриф “Секретно”, затова Испания можела да даде информация само след като наблюдаващите прокурори установят контакт помежду си. Последвало ново писмо, в което се давала информация за контакт с нашия прокурор.То било изпратено на 22 юли.
“Въпреки предоставените данни за контакт и изминалия дълъг период от време, към настоящия момент съдебните власти в Испания все още не са се свързали с българските правоохранителни органи”, се казва в отговора до евродепутатите.
Прокуратурата обаче ги уверява, че “проверката не е приключила, необходимо е да се изчакат резултатите от възложените ревизии на физически и юридически лица, както и поисканата информация от компетентните власти в Испания”.
Депутатите от LIBE са отправили и още един въпрос, свързан с Бойко Борисов. Той е дали има разследване по повод аудиозапис, на който се чува глас, наподобавящ този на премиера, “заплашващ да изгори водещ политик от опозицията, в момента евродепутат”.
От прокуратурата отговарят, че сигнал за този аудиозапис е подаден от Христо Иванов.
“Прави се проверка за извършени престъпления, включително свързани и с министър-председателя, възложени са технически експертизи за установяване автентичността на записа, които все още не са изготвени”, казват от прокуратурата.
Депутатите от LIBE се интересуват и за публикуваните от прокуратурата снимки и записи от досъдебни производства. Отговорът на държавното обвинение е, че “предоставяне на гражданското общество необходимата информация за водените разследвания по дела от публичен интерес, включително и чрез огласяване на материали при стриктно спазване на българското законодателство” и международните нормативни документи.