Отцепниците водят неуспелите кандидати за лидери Красимир Янков и Валери Жаблянов
Шестима червени депутати напуснаха парламентарната група на БСП във вторник.
Това са Красимир Янков и Валери Жаблянов, бившият кмет на Враца Николай Иванов, както и депутатите от София-област, Варна и Бургас - Лало Кирилов, Георги Андреев и Димитър Стоянов. Петима от тях напускат и партията, но Жаблянов остава в БСП.
Янков и Жаблянов бяха конкуренти на Корнелия Нинова за лидерския пост, но взеха съответно 1118 и 759 гласа. А след гласуването, проведено сред делегатите на 50-ия конгрес на партията, и двамата не влязоха в Националния съвет. Вчера те и четиримата им колеги застанаха заедно на трибунката в кулоарите на парламента, за да обявят решението си.
Така групата на БСП остава със 72-ма депутати. В началото на мандата стартираха с 80, но през годините се разделиха с двама коалиционни партньори - Спас Панчев от земеделците и Александър Паунов от комунистите. Шестимата отцепници остават независими депутати.
Аз не напускам БСП, защото именно ръководството напусна програмните позиции на партията с политиката си, заяви Жаблянов.
Опитът БСП да
бъде превърната
в авторитарна
структура,
движеща се
надясно,
е истинска заплаха за демокрацията, каза той. И обвини ръководството на групата, че провежда “системно одесняваща политика”. Според него на конгреса се е тръгнало в посока пълна идейна подмяна на БСП.
Прекратяваме членството си в БСП, но оставаме социалисти, заяви Янков. И обясни, че ще работят за отстояване на социална и солидарна политика и укрепване на лявото пространство. Имали съмишленици и сред депутатите, които засега остават с Нинова, и сред редовите социалисти в цялата страна.
Отцепниците обявиха, че това, което Нинова нарича реформа и модернизация на партията, според тях е “пълно подчиняване на БСП на едноличното управление”. Според тях Националният съвет не е обновен въпреки отсъствието на знакови имена в него.
“Как да наречем обновяване нещо, което не се раздели именно с другите лица, заради които обществото не разпознава БСП като социалистическа партия”, попита Янков. И обясни, че висшият орган на БСП се е конструирал от два “лични антуража” - на Нинова и на Кирил Добрев.
Янков и колегите му определят първия мандат на Нинова като “неуспешен”, защото партията намаляла с 30% и има няколко изборни загуби.
Дълбоките разделителни линии, с които Нинова набразди БСП чрез лустрации и системно набеждаване за взаимодействие с ГЕРБ на хора, неподкрепящи модела ѝ на ръководене, достигнаха до
мощна кампания
за борба с врага
с партиен билет,
обясни Янков. А налагането на образа на лидер, който неуморно работи за партията, паралелно с вътрешните скандали, трябвало да представи Нинова в светлината на жертва на вътрешни заговори за изместването ѝ от заемания пост по поръчка на ГЕРБ.
Непрекъсната подмяна на идейния образ на партията в определенията на Нинова като партия на консервативния социализъм, социалпариотизъм, екосоциализъм доведе до деидентификацията на установената ни идейна рамка, с която присъстваме в политическото пространство, и определя параметрите на приоритетите ни, критикува Янков.
Жаблянов обясни, че в парламента шестимата ще отстояват леви и социалистически идеи, като не отстъпват от позицията, че правителството на Бойко Борисов е вредно за България. Оставаме в опозиция и на системния популизъм на Нинова - деструктивен и неразличаващ се по нищо от популизма на крайната десница, каза той.
Нинова и ръководството на лявата група запазиха мълчание снощи по решението на колегите си.
“Член съм на БСП от 42 г. и не мисля, че партията е свързана единствено с това каква позиция заемаш в нея. Когато тя е в сърцето и душата на един човек, той не би направил това”, коментира Ирена Анастасова, която е секретар на лявата група. Тя не скри изненадата си от решението на колегите си, научила го в таксито на път за “Позитано” 20.
И Янков, и Жаблянов бяха кандидати за лидер и би следвало като такива да имат достатъчно сила, воля и кураж да отстояват позиции и да търсят изява вътре в партията. Не ги разбирам, допълни Анастасова.