Всяко едно училище ще бъде готово в рамките на 24 часа да премине на обучение в електронна среда. Показахме, че цялата система успя да го направи за 3 дни, заяви министърът на образованието Красимир Вълчев в Бургас, където присъства на национално работно съвещание, провело се при закрити врата.
Той отново очерта основните мерки, свързани с пандемията от коронавирус и начинът по който ще стартира учебната година - присъствено обучение и готовност за превключване към он лайн обучение, карантиниране на класа при заболяло дете, като и при надвишаване на епидемиологичните стойности на заболеваемост. Вълчев каза, че вероятно ще бъде разширен списъка със заболявания при които децата ще се обучават само дистанционно.
"Ще преминем към електронна среда и при грипните вируси, но дано да е за по-кратко време. Трудна ще бъде годината, ще зависи от епидемиологичната ситуация. Избрахме превключване на обучението плюс модела на невзаимодействие мeжду паралелките - нещо подобно направихме и за детските градини. Няма абсолютно безопасна среда, трябва да балансираме между правото на образование и правото на здраве. Не можем да си позволим децата да стоят вкъщи още дълго време, защото страда социализацията, това което бяхме постигнали по механизма да ходят по-редовно на училище", каза министър Вълчев. Той отново подчерта, че има сериозен проблем с една група деца, които са склонни да се самоизключат, не само заради коронавируса, родителите им не са отговорни към образованието и с тях много трудно би се провеждало обучение в дистанцrонна среда.
"Няма единна формула, различна е за всички системи. Ще има различна ситуация в различните области през следващите месеци и вероятно някои ще преминат на дистанционно обучение, а други не", коментира още министърът на образованието. И напомни, че има задължителни мерки, свързани преди всичко с дезинфекцията, носенето на маски, уведомяване на родители. Останалите мерки ще трябва всяко училище да избере съгласно възможностите си.
Тези учители, които влизат само в един клас, може да не слагат маски, но колегите им, които преподават на няколко класа задължително ще са с маски или шлемове, обясни министърът.
Всеки 5-ти родител желае присъствена форма на обучение е показало социологическо проучване, при което са били анкетирани 1000 души, обясни Вълчев.
"Има консенсус за присъствената форма, но има и една предпазливост. Не можем да създадем две паралелни образователни системи, но все пак намерихме разумен вариант да дадем възможност за самостоятелна дневна форма на обучение, плюс допълнителни консултации, включително обучение в дистанционна среда. Това е пакет от компенсаторни мерки, но много зависи на каква възраст е детето, предупреди министър Вълчев.
Относно евентуален недостиг на учители той заяви, че има изготвени списъци със заместници, но те най-вероятно няма да са достатъчни. Затова министерството на образованието е изпратило покана чрез ВУЗ-те към студенти, които освен педагогика учат филология природни науки, математика.
"Най-вероятно ще има карантинирани учители, недай Боже и болни - готови сме да реагираме", каза още Вълчев. Масово тестване на учители преди първия учебен ден обаче нямало да се прави.