Ще изживеем и този срам, каза проф. Илия Баташки на влизане
Мирослав Беляшки, един от служителите към кабинета на кмета в Пловдив, застана с тялото си пред заседателната зала в общината и не позволи на нито един от присъстващите журналисти да види официалното представяне на кандидатите за управител на Комплексния онкологичен център.
Това е прецедент, по закон процедурата е открита и всяка медия може да наблюдава дали участниците в конкурса ще бъдат допуснати. В нито един мандат досега не е имало такива забрани, коментираха разочаровани репортери.
Аргументът на Беляшки е, че неприсъстващите медии щели да се сърдят като видят снимки и информация, каквато те нямат.
Петимата кандидати влязоха в залата. Първи пристигна настоящият управител д-р Парашкев Цветков. След него се появиха проф. Илия Баташки и проф. Петър Петров, настоящ шеф на МБАЛ "Св. Мина". Вътре в коридора вече чакаха проф. Марианна Янева и доц. Тихомир Дерменджиев.
Баташки се прекръсти и влезе с думите "Ще изживеем и този срам".
Приличам ли ви на баба, попита проф. Янева, която не пожела да застане до конкурентите си.
"Поне на 15 конкурса съм се явявал досега. Всеки изпит е напрежение. Ако някой от хабилитираните или нехабилитираните колеги каже, че не се вълнува, се съмнявам в неговите способности", коментира проф. Баташки.
Конкурсната комисия е начело с шефа на общинското здравеопазване д-р Калин Калинов. Нейни членове са съветниците Слави Георгиев, Ангел Славов и зам.-шефът на РЗИ д-р Аргир Аргиров. Те са категорични, че ще заседават и още днес ще излязат с решение.
Конкурсната процедура е сложна и трябва да премине в три етапа.
Договорът на сегашния шеф д-р Парашкев Цветков изтича в средата на август.
Всеки от кандидатите трябва да представи два плика, запечатани в един, както изисква Наредба № 9 на здравното министерство. Комисията проверява дали документите, сложени в плик № 1, отговарят на изискванията, посочени в конкурсните условия. Плик № 2 съдържа бизнес програмата за управление на лечебното дружество. След преглед за наличността на тази документация комисията трябва да се произнесе за допустимостта на кандидатите.
На втория кръг комисията се запознава с програмите, а след това всеки, който е получил оценката над 4.50 бала, се явява на трети кръг - събеседване. Въпросите са всеобхватни и засягат познаване на нормативната уредба в здравеопазването, анализ на финансово-икономическото състояние на диспансера, основните проблеми, цели, приоритети и перспективи на лечебното заведение.
Общинският съвет има последна дума кой да е управител.