Дъжд ще завали в Западна България на 5 юли,
към 6-8 юли ще достигне и до Черноморието, през месеца
са измерени едни от най-високите температурни рекорди у нас
Юли ще е слънчев и топъл, с повече валежи в Западна България и повече слънце по Черноморието. Средните климатични температури за юли са между 28 и 33 градуса. Очакват се с 1-2 градуса по-ниски температури. Това обаче няма да направи времето неподходящо за море, защото там ще е слънчево и топло. По планините в западните райони ще има повече дъждове.
Това съобщи за “24 часа” шефът на синоптичната фирма TV-MET Петър Янков.
След хладното време за сезона дори и след астрономическото започване на лятото горещото време в края на юни, при който на места в югозападните част от страната температурите превишиха 35 градуса, топлото време ще се задържи и в началото на юли. Главно в западната половина от страната ще има превалявания. На 5 юли валежите ще бъдат по-интензивни, а от 6 до 8 юли може да достигат и до Черноморието.
До края на първото
десетдневие
максималните
температури ще
бъдат 27-33 градуса,
в дните с валеж на места и по-ниски, а в по-слънчевите дни в най-топлите места ще достигат до 33-35 градуса.
Нови превалявания се очакват от 11 до 16 юли главно в Западна България. След 17-и ще настъпи краткотрайно стабилизиране на времето ще бъде слънчево, с временни заоблачавания в следобедните часове. Над западните райони ще има разхлаждащи валежи. Ще се затопли и максималните температури ще бъдат около и над 30 градуса, около 20-и достигащи до 36- 37 градуса.
Слабо захлаждане
с превалявания и
прегърмявания
ще има
на 22 и 23 юли,
когато времето ще е по-нестабилно в следобедните часове, уточни метеорологът.
Съществени заоблачавания ще има към 28 до 30 юли, когато ще превали с гръмотевици, с най-голяма вероятност по Черноморието и около планините.
През този месец са измерени и едни от най-високите температури в България. През 2000 година горещините бяха дълги и рекордни. Тогава на 5 юли в много градове бяха отчетени най-високите температури, откакто се мери температура на въздуха. В Пловдив живакът в термометрите достигна 45-о деление, в Сандански и Русе 44, а в останалите райони между 39 и 43 градуса. В София също бе отбелязян рекорд - 40,2 градуса. Горещо с температури до 43 градуса е било и през 1987, 1985, 1945, 1927, 1916, 1909 година.
Юли е един от най-подходящите периоди за почивка по нашето Черноморие. Студените фронтове рядко достигат до крайбрежието, а свежият морски бриз прави горещините поносими. Температурата на морската вода има стойности от 22 до 27 градуса. (24часа)
Климатологът проф. Георги Рачев от Софийския университет:
Лятото ще е дълго -
до 115-120 дни
- Проф. Рачев, какво ще е времето през юли и ще убие ли топлото коронавируса?
- Коронавирусът е част от природата и ще продължи да съществува, но слънчевото, сухото и най-накрая топлото време ще унищожи коронавируса навън. Това е абсолютен факт. В парка, в планината, на морето, на полето е с десетки, стотици пъти по-безопасно, отколкото където и да е вътре. Дори вкъщи, в киното, да не говоря за дискотеката. Навън вирусът живее буквално минути. Очакват ни безопасни дни. Втори-трети ден навън е слънчево, относително сухо и много топло. Това ще продължи доста дълго.
- Колко?
- Цяла седмица ще е много топло, слънчево и сухо. След събота и неделя над Западна и Централна България се очакват прегърмявания и превалявания. По морето и в Източна България ще си остане слънчево, сухо и топло. Юли се очертава да е малко по-топъл от нормалното. Моята прогноза е, че това лято ще наподобява миналото и по-миналото. Миналотто се отличаваше с топъл и дъждовен юни, нормален юли по отношение на валежите и топъл и сух август. Много по-топло ще е в Източна България и малко по-влажно в Западна България. Август ще е топъл и сух. Като казвам, че в Западна България има вероятност да бъде малко по-дъждовно, това не значи, че ще вали всеки ден. Август се очертава да е доста сух, особено по Източното крайбрежие. Ако трябва да обобщя с 2 думи - сега му е времето за море.
- Значи катаклизми не ни очакват?
- Поне дотук няма индикатори, че ни очакват дълги и продължителни топли вълни, които винаги могат да доведат до отбелязването на много високи температури. През юли максималните температури при всички положения ще бъдат в рамките на 35 до 40 градуса. Само след 24 часа във вторник, а и в сряда в низинните части на България температурите ще достигнат 34-35 градуса. Това да уплашиш Пловдив, Хасково, поречието на Дунав между Лом и Русе с 35 градуса, е несериозно. Хората са си свикнали. Нищо чудно в края на юли, когато са и горещниците, да имаме температури и от порядъка на над 35-40 градуса, но засега не се очакват по-високи температури, които да стигнат до абсолютните максимуми от порядъка на 44-45 градуса.
През следващата седмица от събота в продължение на няколко дни ще има възможност в Западна България да се развива купесто-дъждовна облачност и да паднат градушки. Градобитността в България рязко намалява след 15 юли. Оттам нататък се очертава топло и сухо лято до края на август, но трябва да прибавя и септември.
- Какъв ще е септември?
- Лятото в България е най-дългият сезон. Септември се очертава да бъде топъл и сравнително сух, така че лятото отново ще достигне продължителност 115-120 дни, каквото е било поне през последните 15 години.