Шарени задачи - и лесни, и сложни, се паднаха на изпита по математика след 7-и клас по преценка на участници в него.
По-лесни бяха задачите от първия модул, вторият обаче беше по-шантав, коментираха седмокласници след изпита в сряда. Те определиха като най-сложна втората задача от втория модул, в която трябвало да изчислят количеството изхарчено гориво в автомобилите на братята Иван и Стоян и изминатото от тях разстояние.
56 787 ученици се явиха на националното външно оценяване по математика. Кандидат-гимназистите
решаваха тест
от 23 задачи
Резултатите и от двете национални външни оценявания ще бъдат обявени до 29 юни, припомниха от Министерството на образованието и науката.
“Тестът е доста балансиран с акцент на знанията от 5-и, 6-и и първия срок на 7-и клас. В първия модул са предимно задачи, които са основни и подобни се срещат във всеки учебник, с необходимото съотношение алгебра и геометрия, с координатни системи, разчитане на данни и интерпретация. Тестват се знания и умения за ползване на проценти -
все полезни
житейски умения
за гъвкавостта на ученика.” Това коментира за “24 часа” Снежинка Матакиева, бивш експерт по математика в министерството на образованието, дългогодишен учител и автор на учебници и сборници по математика.
Според специалистката математиката е богата наука, която
дава
методологията
как да се справяме
Нещо, за което каза и министърът на образованието Красимир Вълчев - в тестовете тази година имало повече задачи, които изискват показване на умения, а не просто заучаване.
“Във втория модул, който е предназначен за отсяване на ученици с по-задълбочени знания и умения в математиката, първата задача е основна. Втората може би ще разбуни най-много духове, но и тя е чисто житейска. Всяко дете знае от баща си какви са показателите на един автомобил -
колко литра харчи
на 100 километра
Съответно трябва да направят права пропорционалност”, обясни Снежинка Матакиева. Задачата обаче била разбита на подстъпки, което улеснявало седмокласниците.