Братската могила не може повече да стои в този вид. С представителния монумент трябва да се направи нещо. Затова започваме да го бутаме напред.
Това обяви пред 24plovdiv.bg кметът Здравко Димитров.
Той е категоричен, че мемориалът трябва да се възроди под някаква форма. Възможно е да бъде превърнат в музей и галерия за модерно изкуство.
"Всичко ще стане чрез поредица от обществени обсъждания. Нищо напреки няма да правим", увери градоначалникът. Според него този паметник, наподобяващ древна тракийска могила, не бива повече да стои заключен.
Братската могила е проектирана от изтъкнатия архитект Любомир Шинков, който е автор и на кино „Космос“, заедно с архитект Владимир Рангелов и скулптора проф. Любомир Далчев.
Изграденият от бетон, врачански камък и бронз паметник е открит през 1974 г. по случай 30-годишнината от 9 септември 1944 г.
Въпреки че е нарочен за „комунистически“, монументът символизира тракийска могила, а погледнат отгоре наподобява стилизиран каменен венец.
Дългата 90 м скулптурна композиция е посветена на борбата за Освобождението от османска власт, Съединението на България, Септемврийското въстание и партизанското движение в България. В средата на паметника е горял „вечен огън“.
Вътре са положени тленните останки на 126 партизани и ятаци, сред тях и на известните партизанки Лиляна Димитрова и Йорданка Чанкова.
В писмо до общината през ранните години на демокрацията проф. Любомир Далчев, вече емигрант в САЩ, твърдеше, че е извайвал партизанските фигури пряко волята си. Скулпторът тогава обяви, че се отказва от творбите си.
След 1989 г. паметникът е ограбван няколко пъти, като металните елементи от скулптурите се съхраняват в
хранилища на комплекса.