С инвестиции до 2022 г. ще се създадат и условия за задължителното обхващане на 4-годишните в системата
Готов е проектът на програмата, която залага изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски градини и училища в периода 2020-2022 г.
Документът е публикуван за обсъждане на сайта на Министерството на образованието и науката. Бюджетът за 2020 г. е до 70 млн. лв.
Ударното инвестиране в нова база ще продължи и през 2021 и 2022 г., като парите ще бъдат предвидени със Закона за държавния бюджет за съответната година.
Да се намали недостигът на места в детските градини и яслените групи е една от задачите на проекта.
Сред очакваните резултати е още създаването на условия за задължително предучилищно образование на децата, навършили 4 г.
Задължителното обхващане на 4-годишните в предучилищното образование трябва да стане до 2 години, но още не е разписано със срок в Закона за предучилищното образование. Включено е обаче в стратегията на правителството на намаляване на дела на отпадащите от системате.
Разширяването на сградния фонд цели и да се увеличи броят на училищата, които ще минат на едносменен режим, както и въобще поетапно създаване на организация на учебния ден в една смяна. Изпълнението на програмата ще се наблюдава и координира от МОН.
Според документа приоритетно ще се финансират проектните предложения за професионални гимназии
според
посочените
професионални
направления
- като “Компютърни науки”, “Приложна информатика”, “Машиностроене, металообработване и металургия”, “Електротехника и енергетика”, “Електроника, автоматика, комуникационна и компютърна техника”, “Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг”, “Пътувания, туризъм и свободно време”, “Строителство” и “Архитектура, урбанизъм и геодезия”. Именно това са най-търсените професии от бизнеса. С приоритет ще са и проектите за изграждане на детски градини от населени места, където няма или има недостиг с над 40 места, се посочва още в проекта.