Свиват приема в университетите на
38 000 за следващата академична година
В регулираната специалност “Право” тази година ще може да се приема и с оценките от матурите по български език и литература и по история. Досега кандидат-студентите задължително се явяваха на приемен изпит. Това е възможност,
окончателното
решение е на
университетите
За целта тази седмица ще бъде променена наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалност “Право”. Причината да се вземе такова решение е висшите училища да не провеждат много изпити, на които да се струпват младежи, след като МОН има техническата възможност и ще проведе матурите според всички правила на противоепидемичните мерки. А и висшите училища вече имат много по-голямо доверие в зрелостните изпити.
Това съобщи за “24 часа” министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
Сред висшите училища, които обучават прависти, са Софийският, Университетът за национално и световно стопанство, Великотърновският, Пловдивският, Югозападният в Благоевград, Бургаският свободен университет.
Министерството продължава политиката си от предходните години за преструктуриране на приема към професионалните направления и специалности, за които има най-голям очакван недостиг на пазара на труда. Политиката за общо намаляване на приема започна преди 5-6 години, но в същото време и за
запазване на
повече места в
техническите,
инженерните, природо-математическите, аграрните и педагогическите професионални направления. През последните 3-4 години свихме приема в социалните, стопанските и правните науки с 60%.
“Тази година имаме общо намаление на приема от 43 000 до 38 хил. За 4 години приемът е намален от 58 000 на 38 хил. в държавните висши училища, от които 33 000 са след завършване на училищно образование. Останалите са магистър след бакалавър”, обясни министър Красимир Вълчев.
Бяха регламентирани допълнителни стипендии на студентите в приоритетните професионални направления, за които има разрив между бъдещото търсене на пазара на труда и днешното търсене на образование.
Тази година
се прилагат
още 2 мерки
към всички останали. В 8 професионални направления, в които има най-голям недостиг на студенти, и в 8 защитени специалности, студентите няма да плащат такси, обучението ще бъде изцяло финансирано от държавата.
От догодина ще се предоставят и трета стипендия на студентите, които са в 1-и курс и са с 10% най-високи резултати от матурата по литература, избрали да се обучават в педагогическо висше образование или в част от инженерните професионални направления.
Студентите, които са избрали матура по математика, физика и астрономия или химия и опазване на околната среда и са от първите 50% по образователни резултати, също ще получават допълнителни стипендии. Политиката е да насърчаваме най-добрите ученици да се включат в инженерно и педагогическо образование, каза още министърът.