Съученици изключвали микрофоните на отличниците, за да се забавляват
В електронните часове почти нямало отсъстващи
Само 1% от всичките 12 700 учители в София не ползват електронно устройство и не са успели да се включат в първата седмица на масовото онлайн обучение. Това съобщи за “24 часа” Ваня Кастрева, началник на Регионалното управление на образованието в София.
Училища като СМГ, Националната природо-математическа гимназия, тази по електроника и още няколко помагали със съвети на останалите, за да влязат в час с е-обучението.
“При нас работят около 110 виртуални класни стаи. Изработен е предварителен график за часовете за деня. Когато учениците са предупредени за онлайн видеовръзка, се осъществява пряк контакт с учителите”, обяснява Диян Стаматов, директор на 119-о училище “Акад. Михаил Арнаудов”.
Следобед пък се дават задачите по физическо, изобразително изкуство, музика и предприемачество. Там обучението става с презентации и видеоуроци.
Най-малките най-много се забавлявали. В гимназията често уроците се превръщали в шоу - съученици се шегували с отличниците като им изключвали микрофона и те само си отваря устата.
Проблемите при онлайн обучението идвали отродители, които смятат, че децата им се претоварват. Някои искали да се учи само български и математика.
В дистанционната форма няма и отсъствия, разказа Диян Стаматов. В четвъртък от 1600 ученици не се включили едва 22-ма.
“От 6-7 години се готвим за този скок, сега го виждаме реално”, каза и директорката на 18-о училище “Уилям Гладстон” Величка Стойчева. Според нея за първи път има само положителна комуникация с родителите.
“Децата като че ли са имали нужда да си останат на спокойствие вкъщи и да не ги пресираме с паразитни команди като извади си тетрадката, оптимизира се 100% учебното време”, допълни Стойчева, в чието училище учат 2429 ученици.
След първоначалния проблем с “Школо” заради 50 пъти по-голямото натоварване учителите намерили втори вариант. Като средство за комуникация на най-малките избрали Viber. Започнали да използват и zoom. Така учителите в реално време преподавали. Ползват се безплатните ресурси на Khan academy и “Уча.се”, както и електронните учебници, които издателствата също пуснаха безплатно.