Мерките на правителството работят. Това обяви проф. Николай Витанов от БАН, който ръководи екип за създаване на математически модели на заразата от коронавирус в България.
Моделите на БАН ще бъдат ползвани от националния оперативен щаб, обявиха председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски и шефът на щаба ген. Венцислав Мутафчийски.
Ако карантината се спазва стриктно, след 3 седмици ще имаме хубави новини за броя на заболелите, а до два месеца и половина, най-много три ще се поздравим, че сме се справили със заразата, категоричен бе проф. Витанов.
„Не издънвайте карантината и ще се разминем, няма да се стигне до италиански вариант! Вярвам в българския народ, два пъти сме направили империя, ще се справим и с един вирус“, заяви още проф. Витанов.
Засега математическите модели показват, че повечето от заразените все още идват от чужбина, обясни той. Но такъв бил етапът на разпространение на заразата.
„Математическите модели на засягането на отделните региони както и възрастовото разпределение и гъстота на населението ще ни дадат ценна информация за редица решения – пренасочване на лекари и ресурси за справяне с епидемията“, обясни пък ген. Венцислав Мутафчийски.
Ромските медиатори с помощта на полицията започват още по-активна работа в малцинствените квартали, за да разяснят на завръщащите се от гурбет хора какво е карантина и какви са опасностите, ако не я спазват, съобщи Мутафчийски. От снощи полицията е започнала и стриктно преброяване на намиращите се в България туристи.
Все още щабът не е предложил по-стриктна изолация на хора от рискови групи като тези над 60 години, но ако го направи правителството ще се съобрази, обясни вицепремиерът Томислав Дончев. Започва организация на социалния патронаж да поеме обслужването на такива хора.
Минат ли заразените в България 100 души ще се промени моделът на работа на болниците и лекарите, вече са готови алгоритмите, каза ген. Мутафчийски.
Още две български фирми са започнали да шият предпазни костюми за многократна употреба и в днешния ден ще произведат 200 бройки. Днес ще бъдат осигурени и 8000 маски за личните лекари и зъболекарите, които ще бъдат разпределени през регионалните здравни инспекции“, каза пък вицепремиерът Томислав Дончев.
Вече са раздадени 38 000 маски, които са само за лекари с досег до болни от коронавирус и 79 000 еднократни маски, отчете пък шефът на логистичния щаб главен комисар Николай Николов. Разпределени са и 100 от многократните защитни костюми, които се произвеждат в България, днес ще бъдат раздадени още 300 от тях. Всеки от тези костюми се равнява на 50 еднократни, припомни Николов. 10 050 са еднократните защитни облекла, дадени на медиците, раздадени са и 78 050 броя предпазни очила, добави той.
Днес от Турция трябва да пристигнат 89 950 еднократни костюма, а българските производители да доставят 3590 многократни. Идват и 1 млн. маски, 14 000 предпазни очила и 150 хил. калцуни от Турция. Както и 4 млн. маски. Чакат се доставки от Индия и Виетнам. Освен това от Москва ще бъдат пратени 500 хил. ръкавици, а от Катар 200 хил. маски и още 100 хил. в следващите дни, отчете Николов.
От българските резерви днес ще бъдат извадени 9700 предпазни маски и 40 000 костюма, които ще са за гранични полицаи, полицията и пр.
В момента, след разговор на премиерите Бойко Борисов и Ли Къцян, текат преговори за доставката на 20 000 специализирани маски за лекарите на първата линия, 50 000 хирургически маски, 10 000 защитни облекла, 10 000 теста и по толкова ръкавици и калцуни, каза още Николов. Преговаря се и всеки месец Китай да доставя по 4 млн. броя маски, ръкавици, калцуни и по 3,5 млн. маски със специална защита за работещите с коронавирус пациенти лекари.
https://www.24plovdiv.bg/index.php/novini/article/8323857
www.24plovdiv.bg