Всяка сутрин точно в 9 часа родители ще посещават малчуганите от детска градина „Бреза“ и ще им четат приказки. Те ще занимават хлапетата до 15 минути. Инициативата е по проекта „Утринна приказка“ на Министерството на образованието и науката, който бе представен днес в детското учебно заведение в район „Северен“. Гост на събитието бе кметът на района Стоян Алексиев, заедно със заместничката си Лариса Кътова и главния експерт „Образование и култура“ в района Нели Нончева.
Градината е единствената от 180-те в Пловдивска област, избрана да работи по този модел. В нея е оформен приказен кът, където децата сядат на възглавничките, разпръснати на килима, а гостът-четец заема своето място на диванчето. След прочита малките възпитаници на трябва да извлекат поуката от всяка приказка и да я прилагат в ежедневието, казаха от градината.
Проектът е изработен като адапционен модел за съвместна работа на учители и родители в периода на постъпване на децата в детската градина.
„Това, което започнахме през декември миналата година в детска градина „Дъга“ сега намира блестящо продължение с представянето на един нов и значим за Пловдив проект в областта на предучилищното образование", каза Стоян Алекисев. Той поздрави директора на градината Нели Димитрова и екип й за реализацията на проекта. После им пожелава успех на предстоящото национално представяне след две седмици.
„Идеята за педагогическа практика „Утринна приказка“е много хубава. Когато децата растат във вълшебния свят на приказките, те са по-щастливи и по-спокойни“, сподели директорът Нели Димитрова. Тя добеви, че прилагането на модела е оценено като много ефективно от педагозите и родителите. "Ежедневното четене на приказки обогатява речника на децата, развива въображението и мисленето, както и допринася за емоционалното им развитие", када още тя.
След представянето на проекта Мария Тодорова, майка на едно от децата, прочете на малчуганите приказката „Косе Босе“. Те слушаха с интерес творбата на Ран Босилек, а след това казаха на кой герой искат да приличат.