Суперзвездите в рока са земни хора, историите за капризите им са мит, твърди фронтменът на бандата Божидар Тонев - Попа
Големите звезди в рока са обикновени хора, посветени на това, което правят. Изстреляли са се на върха с талант. Това е най-важното нещо в един колкото безмилостен, толкова и справедлив свят на шоубизнеса”, твърди китаристът от Пловдив Божидар Тонев по прякор Попа. Той е сред първите българи, свирили на една сцена с велики музиканти като Гари Мур, Рони Джеймс Дио, Робърт Плант и Джими Пейдж от известната британска банда “Лед Цепелин”.
На 20 септември 1998 г. пловдивската “Литъл Биг Бенд”, в която членува Попа, подгрява Рони Джеймс Дио при гостуването му в София.
“Пихме с него и групата му бира, шегувахме се. Нямаше никаква демонстрация на превъзходство или капризи от тяхна страна, каквито истории се разправят за легендите”, спомня си Божидар.
С Робърт Плант и Джими Пейдж се среща в края на февруари 1998-а. Тогава знаменитите рокаджии идват у нас със свой състав и изнасят незабравим концерт в Зимния дворец в столицата. “Литъл Биг Бенд” е избрана като единствена подгряваща група, тъй като отговаряла на изискването на Плант и Пейдж да има блус звучене.
“Впечатли ме естественото поведение на двамата музиканти.
Интересуваха се от всичко
като деца. На всяка крачка
ги следваше яка охрана”,
разказва Попа. Виртуозът на китарата Джими Пейдж специално влязъл в гримьорната на “Литъл Биг Бенд”, за да ги поздрави за доброто им изпълнение.
“Браво, момчета! Беше удоволствие да ви слушам”, били думите му. След концерта си рокдинозаврите веднага се качили на лимузина и потеглили към летището за следващата спирка в турнето си - Истанбул.
Групата на Попа имала и шанса да се срещне в София с британския китарист Гари Мур.
“Основателят на “Литъл Биг Бенд” Томи Кокилев -Томарата, който почина м.г., беше близък приятел с Димитър Ковачев-Фънки, чиято агенция организираше концерта на Гари Мур. Така, с връзки, бяхме избрани да го подгряваме с рок блус парчета”, шегува се Божидар Тонев. Той признава, че да слуша великия музикант, е било разтърсващо преживяване за него.
“Разплака китарата и зрителите. Вложи цялото си сърце и душа”, добавя Попа. По думите му като всяка легенда в рока Гари Мур се държал естествено. Благодарил на “Литъл Биг Бенд” и похвалил членовете ѝ.
Според Попа подобна скромност и уважение към труда на колегите липсва у някои наши изпълнители със самочувствие на звезди. По тази причина пропаднал общ проект на пловдивската група с Красимир Аврамов.
“Не можахме да се разберем по финансов въпрос. Ставаше дума за дребна сума, която трябваше да получим за участието си”, уточнява Божидар Тонев.
Според него великите музиканти остават професионалисти на сцената дори когато се подкрепят с питиета. Самият той продължава да се учи от тях. Запалил се по китарата в седми клас. Преди това свирел на цигулка и всички му предричат бляскаво бъдеще. “Дийп Пърпъл”, “Лед Цепелин” и Джими Хендрикс обаче карат тийнейджъра да зареже класиката и да се захване с рок. Мечтата на родителите му да видят сина си известен цигулар е разбита.
“Научих се сам да свиря на китара. Тя ме водеше и с нея ми ставаше все по-интересно”, разказва Попа. Прякора му го дал неговият брат, тъй като като малък Божидар непрекъснато нещо тананикал вкъщи. “Също като някой свещеник припяваш”, подметнал братът. Оттогава всички близки и приятели започнали да го наричат Попа. И в училище се обръщали към него така.
В
гимназията Тонев участвал в различни състави, като едновременно свирел и пеел. Ученето не му се отдавало, завършил трудно. Не си и помислил да кандидатства за висше образование. Решил да си изкарва хляба с музика и вече 33 г. прави единствено това. Обиколил е цяла Западна Европа с различни състави по времето на соца.
“През 1986 г. тръгнах с една група за Норвегия с 15-годишен бус. С него трябваше да изминем 5000 км. А на нашата граница тогава се разрешаваха само по 100 долара на човек. Как с тях можеш да изминеш такова разстояние, да се храниш и да плащаш за хотел?
Принуждавахме се
да крием банкноти
в чорапите си”,
спомня си китаристът. По думите му в годините на Студената война мозъците на хората на Запад били “изплакнати”. Неведнъж чужденци питали него и колегите му дали не са агенти на КГБ. Повечето западняци, с които се срещали на турнетата си, не знаели нищо за България. Интересували се къде се намира страната, има ли в нея влакове и метро.
“Престоят ни в скандинавските държави продължаваше по 10 месеца, понякога и година. Публиката харесваше американския южняшки рок, който свирехме”, обяснява Попа.
З
а него пловдивският медик Кирил Аргиров, който в свободното си време се изявява като китарист в друг състав, казва, че Тонев опровергава поговорката “музикант къща не храни”. Божидар цял живот си изкарва прехраната като такъв.
“Истински професионалист е. За него няма друго хоби, освен да чопли китарата. Притежава завиден ентусиазъм за човек, който наскоро е навършил 60 г.”, разказва барабанистът на “Литъл Биг Бенд” Николай Найденов-Нико. Групата прави концерти в клубове из страната, по морските и планинските курорти. Има свои запалени фенове, които следят всичките им участия. След смъртта на основателя на бандата Томи Кокилев
новото попълнение е
басистът Марк Бауъринг
Англичанинът дошъл в България, за да следва в пловдивската Академия за музикално и танцово изкуство. Толкова му харесало, че останал под тепетата и се оженил. А в “Литъл Биг Бенд” намерил своите най-добри приятели и колеги. “Бием рекорди по дълго свирене. В Кърджали достигнахме 5 часа”, обяснява Попа, който е и фронтменът на бандата. Пловдивчанинът и не мисли да се отказва от сцената. Казва, че не може и ден без музика. Затова е доволен от съвременните технологии, тъй като му дават възможност за 24-часов достъп до най-голямата страст в живота му.