- Хората с кръвна група А не били предпочитани от насекомите
- Рояците прииждат от оризищата в близките села
Нашествието на комари принуди пловдивчани да гълтат ампули с витамин В1. По този начин се предпазват от кръвосмучещите, които заради горещото и влажно лято са необичайно много. Според фармацевти комарите не обичат вкуса и миризмата на този витамин. Това бил един от начините с природни и домашни рецепти хората да се борят на битово ниво с тези насекоми. Те не обичали също миризмата на лимон и карамфил. А хора с кръвна група А не били предпочитани от кръвосмучещите.
"Засега не сме открили наличие на тигрови комари в Пловдив, макар те да не са прецедент за последните 10 г. в България", обясниха от дирекция "Екология" в общината. И увериха, че няма вечер, в която да не се пръска в някой от районите на града. Въпреки това щом свечери, се понасят рояци и жилят. Масово хората се оплакват, че след разходка около Гребната база, Цар Симеоновата градина и в други зелени площи, се прибират нахапани.
"На Античния театър е кошмар. Не успяхме да се насладим на концерта в понеделник вечерта. Комарите ни наядоха", оплака се Асенора Костадинова. Тя завела възрастната си майка на спектакъла, но пенсионерката се прибрала с обриви все едно боледува от шарка. Пациенти и лекари в УМБАЛ "Пловдив" също реват от насекомите. Според тях близката горичка е развъдник на комари. "Държим прозорците отворени, защото в стаите няма климатици и не се диша. Отвън пък влизат комари. Целите сме в пъпки. Близките ни, които идват на свиждане, си тръгват с обриви", жалват се болни. "Няма да спрем да пръскаме до октомври", обещаха градските власти.
Истинската причина за нашествието според тях били близките до града села, където отглеждат оризища. Съседните общини не пръскат и комарите прелитали към Пловдив. "Ако спрем да третираме в Пловдив, ще стане още по-страшно. Поне сега регулираме популацията", казаха от "Дезинфекциозна станция".
До скоро в РЗИ имало специалист, който заставал около Гребната база с голи ръце и крака и броял колко комара ще го ухапят за час преди пръскане и след това. Така отчитал ефекта от обработката с препарати. Вече такива "жертви" обаче не се намирали и от известно време тази практика е прекратена.