
Студенти ще карат стаж в тях, за да може персоналът да почива
Детските градини в София няма да затварят за един месец през лятото, както обичайно се случва всяка година. Това става ясно от писмо до районните кметове, изпратено от общинската дирекция по образование. Няма законово основание да не работят в периода от 1 юни до 14 септември, пишат от общинската дирекция и цитират Закона за предучилищното и училищното образование и наредба №5. В тях е разписано, че учебната година за предучилищното образование е с продължителност 12 месеца и включва учебно и неучебно време.
За детските градини нито в закон, нито в наредба са предвидени ваканции
Така отпада практиката да се определят дежурни градини, както и графиците за работата им през лятото, обясни пред “24 часа” шефката на общинската дирекция по образование Десислава Желязкова.
Тя напомни, че средствата за издръжка на дете се получават за цялата финансова година - презумпцията е, че градините работят целогодишно. От 31 май до 15 септември е период на неучебно време, в него се провеждат само допълнителни форми на педагогическо взаимодействие, но това не е ваканция, каза Желязкова. Такива допълнителни форми са подвижни и спортно-подготвителни игри, спортни празници, разходки, излети, екскурзии и др.
В писмото до районните кметове се обяснява, че всяко лято постъпват
основателни жалби от
родители, недоволни от местенето на децата в дежурни градини със сборни групи. Сега директорите трябва да изготвят графици за отпуските на персонала така, че да се гарантира непрекъсваемост на дейността, като се удовлетворят желанията на служителите.
Район “Изгрев” е даден за пример. “За шеста поредна година детските градини в този район не затварят. Всеки директор е организирал дейността така, че отпуските на служителите да се използват. Правят графици, които в максимална степен да удовлетворяват желанията на персонала, но и да гарантират постоянната работа на детската градина”, подчерта Желязкова.
Очаква се и представяне на програма за стажове на студенти, които да подпомагат работата в общинските детски заведения през лятото. “Засега планираме това да са около 150 студенти от 2-и, 3-и и 4-и курс по специалностите “Предучилищна педагогика”, “Предучилищна и начална педагогика”, “Социална педагогика”, “Неформално образование”, “Логопедия”, “Психология” и др. При интерес от двете страни ще предложим увеличение на броя на студентите”, обясни Желязкова.
Студентите ще заместват част от персонала през лятото, но те ще работят заедно с педагозите. Така родителите ще са спокойни, че на децата им няма да се налага да свикват с изцяло нов персонал. А допълнителните служители стажанти ще осигурят гъвкавост при определяне на графика на отпуските.
Временно затваряне на детска градина ще се допуска само при основен ремонт, който налага преместване на децата. Колко и кои ще се ремонтират това лято, ще стане ясно след приемането на бюджет 2025 на София.
От дирекцията предупреждават, че ще следят градините да не затварят заради отпуски и ще разчитат на съдействието на районните кметове за актуална информация за ремонтните дейности. При нарушения ще се налагат санкции.
“Ако в даден район има две или повече самостоятелни ясли, след съгласие на родителите може да се премине на режим “дежурна ясла”. Родителите са длъжни да обявяват, ако децата им ще отсъстват по-дълго време по семейни причини и през сезона на отпуските това е практика. Няма как да се поддържа работата на цялата ясла, ако само 3 или 5 деца например ще я посещават през лятото”, обясниха пък от общинската здравна дирекция по отношение на детските ясли в София.
В 7 от общо 24 района в столицата има по 2 и повече ясли. Там няма как да стажуват студенти, тъй като медицинските сестри вероятно стажуват в болници и други здравни заведения.