
Медиите водят война с войната по пътищата от години и ще продължат безкомпромисната битка, но сега на ход е държавата - още утре премиерът Росен Желязков събира всички с отговорност за пътищата убийци
Да няма повече убити на пътя деца като 12-годишната Сияна заради безхаберие и безотговорност на държавата и обществото. С тази обща кауза на "24 часа" и "Достойните българи" завърши отличаването на хората с големи сърца.
Още днес премиерът Росен Желязков свиква на съвещание за пътната безопасност всички съпричастни институции - министри, представители на ресорни ведомства и на неправителствения сектор. Акцентът на съвещанието ще е върху критичните участъци от пътната мрежа, както и мерки за допълнителен мониторинг.
"Всички сме виновни!" - с този надпис дойде финалът на церемонията със снимките на 22 загинали деца. А има още много...
" Наред с безмилостната болка споделяме и най-голямата си мечта - никога повече да не завършваме най-важното си събитие по този начин. И не, това не са думи за смъртта, а за живота, който трябва да опазим", казаха водещите на церемонията Мила Иванова и Найден Тодоров.
Двамата журналисти от "24 часа" припомниха, че над 25 години "24 часа" води всекидневна кампания срещу войната по пътищата - стотици статии, десетки дискусии, кампанията "Карай умно, стигни жив!".
Миналата година на същата тази сцена Петя Иванова от фондация "Ангели на пътя" разплака всички. След всяко загинало дете се молим да няма следващо. И какво?! Идва поредната трагедия и след всяка се действа на парче - тук колчета, там знаци, кърпят дупки или вдигат глоби. А ангелите ни напускат - непрегърнати, нецелунати, неопазени. От всички нас!. Днес ви обещаваме, че още по-непреклонно заставаме зад тази битка. Няма да спрем да търсим не само отговори, не само отговорност, но и промени - обещаха Мила и Найден пред смълчаната зала 6 на НДК.
"24 часа" призова своите партньори - най-големите медии в България: Нова телевизия, Би Ти Ви, БНТ и БТА, да застанат заедно в болезнено открит дебат за местата убийци, за бездействието, което убива, и за общата отговорност.
Още 80 с големи сърца!
32 истории - трогателни и вдъхновяващи, на 80 отдадени, щедри, честни добротворци отличи "24 часа". За 22-и път събрахме "Достойните българи", чиято общност наброява вече 955 души. Още от първите минути церемонията в зала 6 започна с тъга и надежда. С посланието "Балканите в едно сърце" благодарихме на медиците от България, Гърция, Турция, Сърбия, Румъния, Словения и Хърватия, които отдадено помагаха на ранените в Кочани, Северна Македония. Премиерът Росен Желязков отличи трима българи, които образоват безкористно сънародниците си по три от най-важните за обществото ни теми.
Имаше моменти със сълзи - когато излезе 19-годишният Светослав Димитров от Свиленград, който не спря да спасява хора при пожарите в Странджа, въпреки че сам обгоря жестоко. Вдъхновяващ бе незрящият Виктор Асенов, Несломимият, изкачил Черни връх 19 пъти за 46 часа, без да спи. Впечатляваща е постъпката на 96-годишната Керка Йотова от Димитровград, дарила 100 хиляди лева за детско отделение в местната болница, без самата тя в последните 4 години да е напускала дома си.
Ефросина Сеизова, почти нейна връстничка, дарила 40 хил. лева на Факултета по журналистика. Ефросина призна, че точно днес не съжалява, че е преживяла повече от 90 години.
Актьорът Христо Пъдев зарази с добра енергия, като отличи Михаил Велчев от Варна, който организира и плати Аспаруховият мост да бъде изрисуван с ликовете на Георги Калоянчев и Тодор Колев.
И там, където трябваше да завършим церемонията с красиви думи за силата на доброто, имаше тъжен финал. Гледайте цялата церемония по БНТ на 21 април.
Росен Желязков: Достойните не търсят награда, но им дължим признание
За министър-председателя Красимир, Виктор и Димитър, които образоват българите за безопасно шофиране, грамотност, заплахата от наркотици, и не се познават помежду си, са всъщност лицето на един човек, който ни липсва във всекидневието

Достойните не търсят награда, но на тях се дължи признание! Това каза Росен Желязков на церемонията по награждаване на добротворците.
"Живеем във време, в което надеждите и радостта стават все по-виртуални, а неприятностите, които ни сполетяват, са все по-реални. Това е една парадигма, която изживяваме всеки ден, и търсенето на доброто е като Диоген с онзи фенер, с който върви и търси човека. Но днес този фар е много силен, защото осветява много хора, които носят в себе си възрожденските идеали, обърна се министър-председателят към 80-те нови добротворци и завърши с една от най-дефицитните днес думи: Благодаря ви!
Да си достоен, означава да си уважаван, посочи още министър-председателят. За него събитието олицетворява именно уважението на обществото. Доброта, емпатия и състрадание са качествата, които Желязков открои за всеки от 80-те нови достойни. Трима мъже, които не се познават, получиха от премиера отличителния знак за обществото на "Достойните българи".
Те сякаш са един - човекът, който липсва в делника." Така Желязков описа историите на Красимир Тодоров, Виктор Георгиев и д-р Димитър Бакалов.
Учителят Красимир Тодоров от Велико Търново създаде безплатен сайт за грамотност, натрупал хиляди последователи. Той е приел за мисия да повиши грамотността на младите българи. Моята история е кратка. Аз съм отдал живота си да бъде учител. Нашият език е свещен език, нашата азбука, на която пишат над 300 милиона души по целия свят, заяви Красимир Тодоров.
"Всеки в живота трябва да направи добро напълно безплатно. Помогнал съм на над 1400 души да се научат да шофират безопасно. Правя го за нашето общо бъдеще." Това е мисията на Виктор Георгиев, който 6 години развива безплатно инициативата "Аз на пътя - научи ме да шофирам".
Д-р Димитър Бакалов от спешното отделение на болницата в Пазарджик убеждава и разяснява на ученици вредата от вейпове, наркотици, алкохол, райски газ. Той прави и безплатни профилактични прегледи. Д-р Бакалов благодари на семейството си, че са ми давали повече, отколкото имат и на директора на болницата, че вярва в мен.
След Кочани - Балканите в едно сърце и много отдадени медици
Щом сме съпричастни към чуждата мъка, имаме бъдеще, заяви проф. Николай Габровски
Благодарихме на медици от "Пирогов", Спешна помощ, ВМА и Варненската военноморска болница към ВМА - София, които спасяваха животи след пожара в дискотеката на Кочани в РС Македония преди 20 дни, където 60 души загинаха, а 150 бяха ранени.
38 български медици получиха отличия на церемонията. Понеже рамо до рамо с тях бяха и техни колеги от Гърция, Сърбия, Турция, Румъния, Хърватия, Словения, поканихме дипломати на церемонията като знак, че на Балканите сме способни на човещина без граници. Присъства и г-н Драган Елчинов от посолството на РС Македония в София.
Всички медици получиха медали и грамоти "Балканите в едно сърце". Заедно с тях на сцената бе и журналистът от Нова тв Антон Чавдаров, който предаваше от мястото на трагедията. Отличията връчиха представителите на БНТ, bТV, Нова тв, БТА и "24 часа" Емил Кошлуков, Господин Йовчев, Марта Евтимова, Кирил Вълчев, Венелина Гочева, Юри Велев и Марияна Литова.
"Благодарности на "24 часа", че поддържа тази инициатива! Щом сме съпричастни и чувстваме чуждата мъка, не само че не сме загубени, а имаме бъдеще", каза от името на медиците проф. Николай Габровски, началник на клиниката по неврохирургия в "Пирогов". "Професията ни принуждава да слагаме маски, но зад тях са сърцата ни, които плачат с пациентите ни", заяви лекарката от Спешна помощ Таня Алекова.

Министърът на правосъдието: Благодаря, че показвате достойните примери
Много е важна тази кампания за достойните българи, защото отношението е това, което ще ни спаси. Това каза правосъдният министър Георги Георгиев, който отличи 23-годишния Пламен Найденов - момчето, което кара Ловеч да се усмихва. Пламен слага на ключови места в града изработени от него транспаранти с положителни послания – например "Прегръдката е антидепресант" или "Няма да е все така". След загуба на приятел в катастрофа пише и против войната на пътя. Разтърсен от случилото се с Дебора Михайлова, Пламен направи транспарант с послание "Истинският мъж закриля".
Искам да благодаря за тази награда, но и за привилегията да съм сред толкова много герои. Моята цел е да радвам хората и да им вдъхвам надежда. Смея да кажа, че това бледнее пред историите днес. Прекланям се пред вас и ви благодаря за добрините, които правите, защото няма по-голям от този, който се е навел да помогне. Правете добро, карайте внимателно и се обичайте!, каза Пламен Найденов.
Благодаря ви, че ни показвате достойните примери. Благодаря на Пламен, че е помогнал на толкова много хора. Много е важно някъде и някога да прочетем, че "Няма да е все така". Благодаря на хората с пагоните, на тези без пагоните, на всички, които работят за бъдещето, обърна се министър Георги Георгиев към достойните българи.

Той започна борба с имотната мафия, трогнат от историята на баба Янка, която за малко не остана без дом. А на сцената заедно с него излезе и журналистката от Нова телевизия Вероника Димитрова. Тя получи отличието "Достоен българин" миналата година тъкмо за разследванията за измами срещу възрастни хора.
Христо Бабев, "Електрохолд": Аплодисменти за борбените Криско и Ралица Паскалева
Фондацията на Кристиан Талев – Криско вече събра над 850 000 лв. за създаването на Център за слънчеви деца, където деца със специални нужди ще могат да се развиват, учат и социализират в подходяща и подкрепяща среда.
Предстоят много кампании на фондацията. Благодаря на всеки, който е част от нашата кауза, и на всеки, който ще се присъедини, каза Криско. Основната мисия на нашата фондация е интеграция. Много хора ги наричат болни, но те не са. Те са родени така, но могат да се развиват с рехабилитация, занимания и добри условия. Нашата кауза е да изградим от нулата един център за такива деца, обясни Криско каузата на фондацията си.
Борбената майка Ралица Паскалева сама отглежда две деца с аутизъм - нещо изключително рядко. Тя каза, че приема наградата за всички майки, които се грижат за деца със специални потребности и благодари на Ники Кънчев и д-р Моллов. Те ми помогнаха с клиника, за да може днес едно от децата ми да казва мама, каза Ралица Паскалева.

Двамата получиха наградата си от Христо Бабев, заместник главен финансов директор на "Електрохолд": За нас е истинска привилегия да се присъединим към тази церемония. Всички виждаме добротата, която е навсякъде. Криско и Ралица са добри хора, които трябва да аплодираме, каза Христо Бабев.
Емил Бонев, сценаристът на филма за Гунди: Смирените хора по-лесно се обединяват
Създателите на филма "Гунди - легенда за любовта" показаха и доказаха как българи могат да вдъхновяват и обединяват други българи. Затова от името на целия екип, осъществил този филм, отличието получи сценаристът Емил Бонев. Връчи го издателят на "24 часа" Венелина Гочева.
През тези 22 години търсим хора, които които обединяват сред този дефицит на авторитети в България и сред поколения с къса памет. Затова респеккт към човека, който с години работи над идеята за филма за Гунди. Спомням си моите родители как отиваха на футболен мач, за да се заредят с радост, а не с озлобление. Благодаря на тези, които ни направиха единни за поне 3 часа в залата", обърна се Венелина Гочева към сценариста Емил Бонев.
Благодаря на госпожа Гочева и целия екип на "24 часа" за тази кауза. Благодаря на Иван и Андрей, че не се отказаха и обединиха енергията на 1000 човека, за да може филма да го има и да бъде гледан от 1 млн. зрители, каза той.

Искам да изкажа една специална благодарност за Лита Маркова, съпругата на Георги Аспарухов, която ми сподели любовта си към него. Искам да поздравя всички носители на наградата "Достойни българи", защото вие смирявате България. Смирените хора по-лесно се обединяват, добави Емил Бонев.
Епископ Исаак с приветствие от името на патриарх Даниил: Делото ви е богоугодно
Епископ Исаак, викарий на Софийския митрополит, прочете приветствие благослов от името на Негово Светейшество патриарх Даниил.

На мен се падна тази чест да присъствам на церемонията "Достойните българи". Вестник "24 часа" отразява, но и насърчава цялото общество към добротворство, което е благоугодно дело.
Любовта не е само на приказки, а и на дело, а тях виждаме днес във всички онези достойни българи, които помагат и подават ръка. Само така България ще пребъде.
Вече повече от две десетилетия връчвате тези награди. Никой, кога запали светило, не го туря на скрито място, нито под крина, а на светилник, за да виждат светлината ония, които влизат. Колко голяма е потребността ни днес от истински примери. Любовта към ближния е жива. През годините на церемонията се откроиха и много духовници на БПЦ. Това дело сплотява и това е неговата най-голяма ценност, се казва в патриаршеското послание към "Достойните българи".
Илияна Захариева, директор Корпоративни комуникации в А1: Човек трябва да създаде дом и да посади дърво
Никола Рахнев от най-голямата доброволческа организация у нас - "Гората.бг", която вдъхнови и ангажира над 200 хиляди съмишленици, а всички те заедно засадиха близо 5 милиона дървета в България, също бе отличен. Неговата награда връчи Илияна Захариева, директор "Корпоративни комуникации" в А1.
Правете все повече добро. Тъмнината не съществува, тя е само отсъствие на светлина. България е пълна с добри хора. Аз видях стотици добри българи, които искат да им се покаже, че може да правят добро, каза при получаването на наградата Никола Рахнев.

Добротворци, страхотно е да съм в тази зала, защото виждам доброта и надежда. Човек трябва да създаде дом и да посади дърво. С много ентусиазъм те създават не само гора, а среда за по-зелена и добра България. Пожелавам и още дълги години с мисъл, смисъл и дълбок корен, обърна се към Достойните българи Илияна Захариева, директор "Корпоративни комуникации" в А1.
Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор и председател на УС на "УниКредит Булбанк": Смелост и благодарност, колкото Еверест
Незрящият Виктор Асенов с прозвище Несломимия изкачи Черни връх 19 пъти за 46 часа без да спи. Каузата му е училище за кучета водачи.
Паралимпийският шампион Михаил Христов сбъдна великденско чудо за 20-годишния Милен Киряков от Дебелт, който остана без две ръце след трудова злополука. Михаил осигури на Милен иновативна протеза и го обучи да борави с нея.
Отличията връчи Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор и председател на УС на "УниКредит Булбанк".

Това, което Виктор е направил, е колкото Еверест. Ти си невероятен, поздравявам те, ще продължим да помагаме, заяви г-жа Минчева.
Благодаря на всички, подкрепили училището за кучета водачи, тъй като то е единственото на Балканите. Много хора ме питат как се справям с трудните моменти и ми дадоха прозвището Несломим, защото никога не съм се отказвал пред трудностите. Даже понякога си го търся и чакам някой да ми го предложи. Така стана и с Еверестинга, отговори Виктор.
Благодаря на Михаил Христов и на всички хора в България, които ми помогнаха не само парично, но и емоционално, бяха думите на Милен. Христов не успя да присъства на церемонията.
Светльо - спасител и спасен
Със сълзи на очи прие отличието си 19-годишният Светослав Димитров от Свиленград, който не спря да спасява хора при пожарите в Странджа, въпреки че сам обгоря жестоко и претърпя четири операции.
Той благодари най-вече на всички деца, които ми помогнаха да преодолея това, което ми се случи.

Светослав е нашият герой. Целият екип на БНТ преживя тази история. Ние също сме спасени от него. Това момче наследи любовта на прадядо си към пчелите и сега ги гледа в село Щит. Поправя мостове в селото. Грижи се за децата от футболния отбор в Свиленград като за свои. Виждала съм как го гледат и боготворят. Достойнството ни ще се изразява в това не само да броим оцелелите качествени български деца, а да ги държим за ръка по пътя към мечтите им. А мечтата на Светльо е да бъде треньор по футбол, каза Аделина Радева, водещата на "По света и у нас" по БНТ, която разказа историята на Светослав и също получи приза за достоен българин.
И кореспондентът на БНТ от Стара Загора Иван Янев е с отличието, защото показа не само мъката на хората от пожарите в Сакар, но и съпричастността на огнеборците и доброволците.
Отличията им връчи от името на УМБАЛ "Софиямед", част от лечебните заведения на БУЛФАРМА, д-р Тинка Данчева, управител на ДКЦ "Софиямед". Възхищавам се пред това, което е направил Светослав, както и на нашите журналисти. Можем само да следваме техния пример и да правим добро, каза д-р Данчева.















