
- Министерството на правосъдието иска да се създаде нов вид съдебна пътна експертиза, която да оценява и влиянието на пътната инфраструктура върху настъпила катастрофа
- За тези от експертите, които системно не изпълняват задълженията си, министърът на правосъдието ще може да иска изключване от списъците на съдилищата
Вещите лица да бъдат разпитвани и по видео връзка, за да се пести време, при катастрофа да се прави и нов вид експертиза, която да оценява влиянието на пътната инфраструктура, изпит за правоспособност на вещите лица, както и инвестиции в обучението им. Това са част от предложенията, публикувани днес за обществено обсъждане от Министерството на правосъдието, които засягат вещите лица.
По-рано днес министърът на правосъдието Георги Георгиев разговаря с участниците в протеста срещу безумието по пътя, в който не само родители на загинали деца, но и десетки граждани изразиха гнева си от смъртта на 12-годишната Сияна и попитаха какво предприемат институциите.
Пред протестиращите хора министър Георги Георгиев обяви, че правосъдното министерство предприема множестно мерки срещу бавното правосъдие. Малко по-късно за обществено обсъждане бяха публикувани и предлаганите промени.
Ето какво съобщи министър Георгиев във фейсбук:
Една от основните причини за забавянето при делата за тежки пътнотранспортни произшествия е недостигът на вещи лица, които извършват автотехническите експертизи, както и недостатъчната подготовка на част от тях. Затова през февруари обещах на родителите, чийто деца са загинали в катастрофи, че ще подготвим законови промени в тази посока. Те вече са факт.
Днес Министерство на правосъдието публикува за обществено обсъждане промени в НПК, Закона за съдебната власт и Наредбата за вещите лица. С тях затягаме режима за вещите лица по автотехническите експертизи, инвестираме в подготовката им и даваме допълнителни възможности за разпит на вещи лица пред съда чрез видеоконферентна връзка, с което ще съкратим сроковете за разглеждане на делата.
Конкретните мерки в новите текстове са:
- Допълнителни възможности на съда да разпитва вещите лица чрез видеоконферентна връзка. Така ще намалим случаите на отлагане на делата, тъй като често едни и същи експерти работят по дела в различни краища на страната.
- Въвеждаме изпит за признаване на правоспособност на вещите лица. Изпитът ще се организира от Министерство на правосъдието. Така създаваме допълнителни гаранции за професионалната подготовка на експертите.
- Инвестиции в обучението на вещите лица от страна на държавата за повишаване на квалификацията им със съвременни методи и техники на анализ.
- Въвеждаме право на министъра на правосъдието да поиска изключване на вещи лица, които системно не изпълняват задълженията си, от списъците на съдилищата.
- За да преодолеем недостигът, даваме възможност вещи лица да стават завършилите висше образование със степен „магистър" в областта на съдебните автотехнически експертизи и съдебните пътнотехнически експертизи, без 5 годишен стаж, но с издържан изпит пред Министерство на правосъдието.
- Създаваме нов вид съдебна пътна експертиза, която да оценява и влиянието на пътната инфраструктура върху настъпилото ПТП.