
- След като държавата ѝ обяви война, доброволецът Мартин Мартинов предупреждава:
- Един от мошениците, печелили доверието на уязвими възрастни, е бил арестуван след сигнал до властите
- Жертвите са хора с психически проблеми, без наследници, но и млади, зависими от алкохол и дрога
Хора от имотната мафия се внедряват в опашките за храна на бедни у нас, съобщиха пред “24 часа” организатори на доброволните акции. За да спечелят доверие, те се представят за нуждаещи се и разказват измислени истории за тежката си съдба. Така успяват да разберат кой има имоти и дали има живи наследници.
Държавата отново насочи вниманието си към имотната мафия, която безпроблемно върши престъпления близо 30 г., след като Нова тв показа как 90-годишната Янка Ушколова е напът да загуби дома си в кв. “Редута” заради уж неспазен предварителен договор на стойност 800 хил. лева.

Правосъдният министър Георги Георгиев обяви война на имотната мафия и поиска проверка на съдията, издал изпълнителния лист.
Случаите като този на баба Янка не са един и два. Всяка седмица на няколко места в София, а и в други градове раздават храна за социално слаби. В столицата кухни има пред храмовете “Св. Петка” в центъра, “Св. Георги Победоносец” в кв. “Дървеница” и “Св. Пророк Илия 2” в кв. “Дружба” и пред Александровска болница.
Един от измамниците под прикритие е арестуван след сигнал до властите. Възрастен човек се оплакал пред организаторите, че съмнителен тип се навърта на опашката. Той сеинтересувал от жилищата и професиите на другите. Питал за роднините им.
“Измамниците под прикритие са на различна възраст. В схемата са и хора в пенсия, които по-лесно могат да измъкнат информация от техните връстници. 9 години се грижа за прехраната на бездомни хора. Измамените от имотната мафия са много. Проблемът е повече от 20 г. Ескалира през 2005-2006 г. Продължава и до днес”, разказва пред “24 часа” Мартин Мартинов. Той стои зад кампанията “Подай ръка - храна за хора без дом”. Именно те му споделят как са се озовавали на улицата.
“Единият случай е от пандемията. Почина майката на две деца, които, макар и пълнолетни, имат нужда от специална грижа, защото са с психически проблеми. Седмица след нейната смърт издъхна и синът ѝ. Остана само дъщерята, която бе заставена да подпише документи. Не насилствено, но с много увещания и лъжи.
Семейството имаше четири апартамента в блок, а днес тези имоти са с нови собственици
С дъщерята не знам какво се случи. Не съм я виждал скоро. Остана на улицата”, казва Мартин Мартинов.
При друг случай измамената жена е с епилепсия. Тя също била с много имоти, но в един момент изчезнала. Намерили я в дере, оглозгана до кокал от животни.
“Преди да открият трупа ѝ, всичко от апартаментите ѝ беше изнесено, после жилищата бяха разпродадени, но не от наследници”, обяснява доброволецът.
Друга жена на 70 г. се озовала на улицата, след като новите “собственици” директно отишли и ѝ казали, че имотът вече не е неин.
При подобен казус друга също остава без дом. Губи голям апартамент на ул. “Солунска” в центъра на София. Не плащала тока си 6-7 г. Решила да продаде имота, защото е в скъп район, за да си купи по-малък и да ѝ останат пари.
“В момента на продажбата остана и без апартамент, и без никакви пари”, спомня си Мартин.
Отново заради неплащане на сметки служител в БАН е посетен от частен съдебен изпълнител, който взел дома му. Човекът спял в колата си, а накрая паякът я вдигнал заради неправилно паркиране.
Сега се реди на опашки с бедните, за да се нахрани.
Сред жертвите на имотната мафия имало и млади хора - зависими от алкохол и наркотици. Под въздействието на субстанции и за малко пари могат да разпишат абсолютно всичко, сигнализират юристи пред “24 часа”. В същото време разбитите банди за имотни измами намаляват. Една от причините според запознати е, че не всички излъгани подавали сигнал в полицията.
В узязвимата група са възрастни без наследници или чиито деца живеят в чужбина, хора със зависимости, психично болни, както и необразовани. Не осъзнават какво подписват. По-късно става ясно, че юридически всичко е изрядно, защото измамниците имат познания или работят за някого, който е специалист в материята.
“Научават къде има самотни хора от държавната и общинската администрация с достъп до такива данни.
Търсят жертви, които са в лоши отношения с роднините си
Интересуват се и от родители на деца с увреждания и такива, чиито близки са заминали за чужбина и не контактуват с тях”, пояснява Мартинов.
Той също е пострадал от имотната мафия. Схемата при него била с преподписване на договор и предплащане на наем за 3 месеца.
“През тези три месеца не съм ходил до адреса, за да взимам наема, а когато се появих на 4-ия, ме питаха защо съм там - разказва мъжът. - Наемателите бяха от заложна къща. Не са били нови лица за мен, защото са наемали помещението два пъти по 5 г. преди това. След изтичане на този срок отидох да преподпишем за следващите 5 г. Преди това с тази дейност се занимаваше майка ми, но почина. Тогава беше и първият път, в който трябваше да подписвам договор. По време на срещата приятелката на въпросния наемател ми говореше любезно и ми задаваше куп въпроси. През това време той ми даде да подпиша документите. Не съм чел всичко и така се случиха нещата. Сигнализирах в полицията”. Той се консултирал и с адвокати, които му казали, че нищо не може да се направи.
“Беше минал определеният срок, изпуснах го в тези 3 месеца, в които не бях ходил до имота, а те ми бяха платили предварително и накуп парите за наемите с тази цел”, признава мъжът. И казва, че не може да даде съвет на хората как да се предпазят от измама.
“Мълча си, защото измамниците вече са много изобретателни
Разиграват различни номера. Различни са и ролите, в които влизат. Вината не е на хората, а на държавата. Имаше измами с гробове и с трупове, в старчески домове. Наказани няма или поне не са със сурова присъда”, казва Мартинов.
Една от най-трогателните истории на бездомници, с които се запознава, е тази на двама мъже. Преди години те са имали професии, жилища и семейства, но днес споделят общ дом - улицата. Единият става жертва на имотната мафия, след като прехвърля жилището си чрез подпис върху документ. От сделката не взел нито лев. Другият се сблъскал с
частен съдебен изпълнител, който отнел апартамента му заради неплатени сметки за парно
“Най-скъпото и ценно нещо, с което разполагат в момента, е приятелството помежду им, защото то не може да бъде отнето, купено, продадено или подарено. И топли душите им”, завършва тъжния разказ Мартин Мартинов.
7 арестувани за 2 г. у нас, сред тях и Мазния
Седем души са арестувани у нас за имотни измами през последните 2 г., показа проверка на “24 часа” в данните на МВР. Последният е Георги Атанасов, по-известен като Жоро Мазния, който беше задържан при спецоперация на МВР и прокуратурата срещу имотната мафия в София. В репортаж на Нова телевизия една от жертвите му - 90-годишната баба Янка, разказа как чрез нагла схема Мазния опитва да открадне апартамента ѝ в столичния квартал “Редута”.
Възрастната жена се оказва единствен наследник на починалия си наскоро син, а след смъртта му става ясно, че той е подписал предварителен договор за продажба на жилището с фирмата “Билд Комфорт 18”. Неин управител по документи е Георги Атанасов, който предявява претенция за неизпълнение на въпросния договор. Накрая спорът се решава от Софийския търговски арбитражен съд, а Атанасов печели.
Останалите шестима, които фигурират в статистиката на арестуваните във връзка с имотни измами, са задържани от ГДБОП по време на специализирана операция на 12 ноември миналата година. Властите разбиват организирана престъпна група, действала на териториите на областите Варна, Враца и София.
Службите констатират, че схемата е стартирала през май 2016 г., а членовете на бандата следвали конкретна система. На първо място идентифицирали имотите - търсели земеделски земи и жилища, чиито собственици не проявявали интерес към тях или били възрастни хора без наследници. Следвало изготвяне на фалшиви документи. Бандата създавала фалшификати, сред които и завещания. Те изглеждали като собственоръчно написани от починали или самотно живеещи хора.
Последната стъпка била прехвърлянето на собствеността. След нейното придобиване по възможно най-бързия начин имотите са прехвърляни чрез покупко-продажба на различни физически и юридически лица.
Колко са подсъдмите и осъдените? От запитване на “24 часа” до няколко институции става ясно, че обобщена статистика на броя им не може да бъде посочена, защото отделните видове престъпления, които влизат в състава на имотните, се квалифицират по различни членове от НК. В нашия кодекс, който е от 1968 г., специален текст за имотни измами няма, въпреки че тези престъпления се ширят от 30 години. Затова обвиненията, които се повдигат, са за фалшифициране на документи, например завещания, злоупотреба с доверие, измами при сделки с наследствени имоти.
Сред хората, свързани с множество имотни измами, е и убитият пред дома си на 31 януари 2024 г. Мартин Божанов-Нотариуса. Освен сигнали за рекет, заплахи, както и мащабна схема за дискредитиране на съдии в по-минали години срещу него е имало и дела за имотни измами.
След смъртта му стана ясно, че е осъждан по чл. 209 от Наказателния кодекс (имотна вреда с цел имотна облага - бел. ред.). Оказа се, че преди 2008 г. срещу него е имало дело за 200 имотни измами. Тогава е разследвана група, свързана с Божанов. Репортаж на Би Ти Ви обаче установи, че в електронните регистри на съдилищата делото не може да бъде открито. След 2008 г. в електронните архиви на Софийския градски съд фигурират няколко дела, свързани с Нотариуса, но повечето от тях са спорове за имоти.
Една от жертвите на Нотариуса е жена на над 75 години. Близък шофьор на Божанов сключва фиктивен брак с нея, а малко след това тя умира. Така той наследява цялото ѝ имущество. По изчисления то се равнява на над 2 млн. лв. Наследниците на възрастната дама се оказват с вързани ръце. Допитват се и до адвокати, които обаче не успяват да направят нищо. Пускат и сигнал до властите, но отново без резултат.
Имуществото на измамената е препродавано и прехвърляно множество пъти, но децата ѝ не получават дори стотинка от сделките.