
МВР два пъти искало от АПИ скоростта в местността "Хумата" да се ограничи до 70 км, направиха я 60 три дни след трагедията
Два пъти Пътна полиция е искала от АПИ да ограничи скоростта и да постави нови знаци и маркировка на участъка, където загина малката Сияна. Това каза в парламентарната комисия по вътрешна сигурност зам.-директорът на националната полиция Калоян Милтенов на въпрос от депутати.
“Предложили сме на стопанина на пътя поставянето на знак за опасен завой. Сигнализирано е, че е необходимо ограничение на скоростта до 70 км/ч и поставяне на шумяща маркировка, също водещи стълбчета по цялото платно и пътна маркировка с поставена по средата червена линия”, каза Милтенов. От АПИ нищо не направили дори след второто писмо на МВР. Участъкът е определен като рисков заради концентрация на катастрофи. Предложено било също да се почистят канавките и да се подновят хоризонталните маркировки.
От АПИ започнаха да обезопасяват пътя в четвъртък, 3 дни след трагедията със Сияна.
“До 60 км/ч е намалена скоростта на движение в участъка между Радомирци и Телиш. Монтирани са и пътни знаци и табели, предупреждаващи шофьорите, че преминават през участък с концентрация на пътни инциденти. На разстояние от 400 м са поставени 12 знака и 8 табели”, съобщиха от пътната агенция. Освен това се изследват характеристиките на асфалта, за да се провери сцеплението с гумите на колите.
Община Плевен е втора по жертви след София-град, а местността Хумата е сред най-черните участъци там, показа проверка на “24 часа”. От началото на годината точно там са загинали 3-ма души, а няколко са тежко ранени.

Два дни след трагедията със Сияна тир се обърна на същото място в 7,30 сутринта. Пътувал в посока Луковит. Изгубил контрол над управлението и ремаркето паднало в канавката. По случайност не е ударил кола на иначе натоварения маршрут. Две седмици по-рано на няколко километра от Хумата - до разклона за село Ракита, но при същите условия на пътя е имало верижна катастрофа с няколко пострадали, а мъж от село Телиш умира.
На черния участък има по няколко тежки катастрофи на година. Иначе за целия път от гара Бяла до Ботевград жертвите нарастват през 2024 г., показват данните на МВР. От януари до края на декември там са загинали 14 души, а за същото време през предходната година са били 11.
Плевен е на второ място по загинали на пътя сред всички общини в България - през 2024 г. по пътищата там са намерили смъртта си 15 души, а в София-град са 34. Дори соченият за един от най-черните участъци - този до село Микре в община Угърчин, е взел по-малко жертви - 13 за цялата година.
На 12 април жители на населени места в Плевенско организират протест. Заричат се да блокират пътя на няколко места. Наричат го “гробище”, защото по думите им от началото на годината трима души губят живота си в инциденти. Но за тях напомнят единствено надгробните им плочи.